Ana Sayfa Haberler KOCA ÇINARA SON VEDA

KOCA ÇINARA SON VEDA

945

Aydınlık hareketinin köylü önderlerinden Mehmet Günay dün Söke’de son yolculuğuna uğurlandı. Günay’ı Partili mücadele arkadaşları cenazesinde yalnız bırakmadı

Aydınlık hareketi, yarım asırlık köylü önderi Mehmet Günay’ı kaybetti. Her türlü zorluğa karşı mücadele yürüten Günay, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. Köylüleri ve mücadele arkadaşları 50 yıllık dostlarını, vasiyeti üzerine efe türküleriyle uğurladı. Günay, Söke ilçe merkezi Koca camiide kılınan ikindi namazından sonra Granta Mezarlığı’nda toprağa verildi. Törene mücadele arkadaşları, köylüleri ve yurttaşlar katıldı.

HİÇ YALPALAMADAN YÜRÜDÜ

Mehmet Günay’ı son yolculuğunda yalnız bırakmayan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve 40 yıllık mücadele arkadaşı Mehmet Bedri Gültekin, onun için şunları söyledi “ 1921’den bu yana Aydınlıkçılık partili olmaktır. Mehmet Günay hem mesaj hem vasiyet vermiştir. Önderliğini köylü de benimsemiştir. 74’den sonra hapisten sonra muhtar olmuştur. Hayatının özeti yalpalamadan kesintisiz mücadele etmiştir. Gözleri güler. Karamsar değil, hep iyimserdir. Ayakta ölmüştür. Mücadele azmini ölünceye kadar kaybetmemiştir.”

YAKTIĞI ATEŞ MİRAS KALDI

Mehmet Günay 74 yaşında hayata veda etti. ‘Ağaların adaletsizliğine ve bağnazlığına karşı kendime bilimi rehber aldım’ dediği günden bu yana da tüm gücüyle mücadele yürüttü. 12 Mart’ı Uğur Mumcu’yla parmaklıklar ardında karşıladı. Yılmadı, köyünün muhtarı oldu. 12 Eylül onu muhtarken yakaladı. Koyun damlarında parti kongreleri yapıp gazeteler çıkarttı. Günay, İşçi Partisi’ni memleketi Söke’de kurdu, yetinmeyip Aydın İl Başkanı da oldu.

Bafa Gölü kıyısında köylüye hayatı zindan eden ağalardan, vatanın bağımsızlığına uzanan mücadelesini alevlendirdi. Yaktığı ateşi, peşindeki nesillere bıraktı.

oncugenclik.org.tr, 18.1.2017