Ana Sayfa Haberler Kore gençliğinden Türkiye’yle dayanışma

Kore gençliğinden Türkiye’yle dayanışma

483

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) iktidar partisi Kore İşçi Partisi’nin (WPK) gençlik kolu Sosyalist Vatansever Gençlik Birliği (SPYL), Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle Vatan Partisi Öncü Gençlik’e taziye ve dayanışma mesajı gönderdi.

KDHC’nin iktidar gençliği ayrıca ülkelerinin ikinci devlet başkanı Kim Jong-il’in doğum günü olan 81. Parlayan Yıldız Gününü (Day of the Shining Star) tebrik ettiği için Öncü Gençlik’e teşekkürlerini iletti. Parlayan Yıldız Günü, ülkenin en önemsenen milli bayramlarından olarak kabul ediliyor ve her yıl Kore halkı tarafından coşkuyla kutlanıyor.

‘TÜRK HALKI VE GENÇLİĞİ YARALARI EL BİRLİĞİYLE SARACAKTIR’

KDHC iktidar gençliği SPLY, Öncü Gençlik’e gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Vatan Partisi Öncü Gençlik’in değerli yoldaşları, Pyongyang’dan dostça selamlar. Kore halkının büyük lideri yoldaş Kim Jong-il’in 81. doğum yıldönümü dolayısıyla göndermiş olduğunuz kutlama mektubunu memnuniyetle karşıladık.

Ülkenizde on binlerce can kaybına neden olan deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalıştığınız yoğun bir dönemde bile sıcak tebrikleriniz için teşekkür ederiz. Vatan Partisi’nin önderliğinde Öncü Gençlik olarak felaketin yaralarının sarılmasında üzerinize düşen görevi yerine getireceğinize inanıyoruz. Bu vesileyle Türk halkının ve gençliğinin el birliğiyle normal yaşama döneceğine olan inancımızı ifade ediyoruz.”

‘SINIRLAR AÇILINCA İLK DAVETLİMİZ ÖNCÜ GENÇLİK’

Teşekkür mektubunda SPYL, Öncü Gençlik’in KDHC’yi ikinci kez ziyaret etme planını memnuniyetle karşıladığı ve pandemi tedbirleri hafifleyip ülke sınırları yabancı vatandaşlara açıldığında ilk davetlinin Öncü Gençlik olacağını bildirdi.

KDHC iktidar gençliği, ülkelerinin ABD emperyalizmine karşı kazandığı zaferin 70. yıl dönümü olan 27 Temmuz 2023’te, Sosyalist Vatansever Gençlik Birliği ve Öncü Gençlik arasındaki dayanışmayı ve işbirliğini güçlendirmek için anti-emperyalist gençlik kurumlarıyla uluslararası çevrimiçi etkinlik düzenlemek istediklerini vurguladı.

SPLY, teşekkür ve dayanışma mektubunda “Vatan Partisi Öncü Gençlik’in tüm uluslararası ilişkiler bürosu üyelerine selamlarımızı iletiyoruz. Sağlık, mutluluk, ailelerinizin istikrarı ve çalışmalarınızda başarı dileklerimizi lütfen kabul edin. Ayrıca, 8 Mart vesilesiyle örgütünüzün tüm kadınlarına da selamlarımızı iletmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

KİM JONG-UN’DAN KORE GENÇLİĞİNE HİTAP

KDHC Devlet Başkanı ve Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri Kim Jong-un, 4 Mart Cumartesi günü ülkesinin başkenti Pyongyang’daki Sopho bölgesinde, 100 bin Kore gencinin inşasında gönüllü olarak görev aldığı yeni caddenin temel atma töreninde konuştu. Adını ABD emperyalizmiyle çetin mücadelelerin yaşandığı ülkenin kuzeyindeki Baekdu Dağı’ndan (Paektusan) alan Kahraman Gençlik Şok Tugayı ve Kore İşçi Partisi’ne bağlı Sosyalist Vatansever Gençlik Birliği (SPYL) üyelerine hitap eden Devlet Başkanı Kim Jong-un, KDHC’nin modern bir sosyalist ülke olma hedefinde Kore gençliğinin hayati rolüne vurgu yaptı.

100 BİN GÖNÜLLÜ KORE GENCİ

Devlet Başkanı Kim, ülkenin kırsal ve kentsel bölgelerindeki önemli altyapı tesislerinin yapımına gönüllü olarak öncülük eden Kore gençliğinin azmine dikkat çekti ve Kore İşçi Partisi’nin Kore gençliğine duyduğu güvenin altını çizdi:

“Tüm ülkedeki milyonlarca gencin canlılığını, cesaretini ve tutkusunu temsil etmek üzere burada toplanan sizleri görünce kendimi son derece yenilenmiş ve cesaretlenmiş hissediyorum. Parti’nin çağrısından kısa bir süre sonra, ülke genelindeki tüm gençlik örgütlerinden 100 bin kadar genç erkek ve kadın, başkent Pyongyang’ın inşası için gönüllü oldu ve diğer tüm insanların gönülden teşvikleri ve uğurlamaları arasında derhal başkente doğru yola çıktı. Bunu gören tüm ülke derinden etkilendi.”

‘ATEŞE VE SUYA GÖĞÜS GEREN BİR GENÇLİK’

“Bu süreçte, övgüye değer Baekdu Kahraman Gençlik Şok Tugayımız birkaç kat genişledi ve güçlendi. Hiç şüphem yok ki genç inşacılarımız, sosyalizmin gelişiminin ve geleceğinin, Pyongyang’ın kuzey kapısında dünyayı şaşkına çevirecek onurlu bir sembolünü yaratacak ve bunu yapmaya hazır olan Koreli gençlerin cesaretini tam anlamıyla sergileyeceklerdir. Gençliğimiz, Partinin ve Anavatanın çağrısına yanıt olarak ateşe ve suya göğüs geren, devrimi yürütmeyi ve çalışmayı seven bir gençliktir.”

Kore İşçi Partisi, Sosyalist Yurtsever Gençlik Birliği ve Baekdu Kahraman Gençlik Şok Tugayı’na, 2023 yılında, şehirde 10 bin dairenin inşasının yanı sıra başkent Pyongyang’ın kuzey kapısı bölgesinde 4 binden fazla daire inşa ederek karakteristik bir cadde oluşturmaya yönelik bu önemli projenin tamamını emanet etmeye karar vermiştir.

Parti’nin niyeti, gençlerimizin başkentteki büyük şantiyede Kore gençliğine özgü kahramanlık ruhunu ve vatansever bağlılığı daha güçlü bir şekilde göstermelerine yardımcı olmak ve kendilerini devrimin halefleri, sosyalizmin yetenekli inşacıları ve Kore İşçi Partisi’nin gelecekteki yönetim kadroları olarak daha tatmin edici bir şekilde hazırlamaktır.”