Ana Sayfa Haberler KPSS skandalı Kaos Planı’nın parçası

KPSS skandalı Kaos Planı’nın parçası

535

Devlet Denetleme Kurulu’nun KPSS’deki sınav sorularının bazı yayınevlerinin soru kitapçıklarında tespit edilmesi üzerine inceleme başlattığını duyurmuştu. Yaşanan skandalın ardından KPSS oturumları iptal edilirken Vatan Partisi’nden de açıklama geldi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda soruların sızdırılması iddiası ile ilgili Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, olayın sonradan ortaya çıkması tasarlanarak tertiplendiğini söyledi. Reyhan, “Vatan Partisi’nin merkezinde yer alacağı Üreticilerin Milli Hükümeti, ÖSYM gibi stratejik kuruluşlar başta olmak üzere bütün devlet kuruluşlarını yeniden inşa edecek; namus, halka bağlılık ve liyakat esaslarıyla devlet kadrolarını şekillendirecektir” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, yaptığı açıklamada, geçmişte yanan FETÖ bağlantılı sınavlara dikkat çekti. Reyhan’ın açıklaması şöyle: “1999’da üniversite giriş sınavı öncesi bir soru kitapçığı bulunduğu depodan çalınmış, fark edilmesi üzerine sınav iptal edilmiştir. 2009-2012 döneminde çok sayıda sınavda FETÖ, ÖSYM içerisindeki örgüt elemanlarından edindiği soruları, kendi belirlediği adaylara gizli bir biçimde ulaştırmış ya da çeşitli şifrelerle doğru şıkları bunlara iletmiştir.

GEÇMİŞTEKİ ÖRNEKLERDEN FARKLI

“Bugün yaşanan olay, bu örneklere benzememektedir. Sınavdan çok önce bir yayınevi, sınavda çıkacak soruların aynı ya da çok benzerlerini kendi kitaplarında basmış, hatta bir kısmını bünyesindeki öğretmenler sosyal medya platformlarında yayınlanan videolarda çözmüştür. Yani sorular, önce yayınevinde çıkmış, gizli saklı değil, belki yüz binlerce aday tarafından görülecek şekilde yayınlanmıştır.

 “Bu durumda iki seçenekle karşı karşıyayız. Ya ÖSYM için soru hazırlayanlar tembellik ederek, piyasada bulunan soruları kopyalamışlar ya da yine ÖSYM içinden bir güç, bu skandalın ortaya çıkacağını bile bile, hatta ortaya çıkmasını tasarlayarak bu işi yapmıştır.  “Birinci seçenek hayatın olağan akışına aykırıdır. Yüzbinlerce sorunun yer aldığı bir havuzdan, aynı yayınevinin çok sayıda benzer sorusunu seçmek mümkün değildir. Bu durumda ikinci seçenek, yani tertip seçeneği tartışmasız biçimde öne çıkmaktadır.

ABD RAPORLARINDAKİ PLAN

“Vatan Partisi olarak, güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiyi ilan ediyoruz. Bu tertip, ÖSYM içersinde bir güç tarafından özellikle hayata geçirilmiştir. Genel olarak Türk devletine, özel olarak öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine olan güveni sarsmak için, ortaya çıkması önceden tasarlanarak tezgâhlanmıştır. Bu olay, ABD’nin çeşitli raporlarında ilân ettiği Kaos Planının bir parçasıdır. Amaç, 2023 seçimlerine giderken ‘Türkiye doğru düzgün bir sınav bile yapamıyor, Türkiye yönetilemiyor’ algısı yaratmaktır. 

“Sınavın iptal edilmesi doğru olmuştur. Bu adım kamu personeli olma hayali kuran gençlerimizin içini bir nebze ferahlatmıştır. Ancak tertibin boşa çıkarılması için adli ve idari soruşturmalar derinleştirilmeli, sonuçlar kamuoyuna ivedilikle açıklanmalıdır.

ADRES ÖSYM

“Burada, daha önce bir yayınevinin bastığı soruların, resmi KPSS soru kitapçığına nasıl girdiği ortaya çıkarmak belirleyicidir. Yayınevi işin içinde olsa dahi, ÖSYM içerisinde bir ayağı olmadan bu tertibin gerçekleşme ihtimali yoktur. ÖSYM’de 15 Temmuz sonrasında dâhi köklü bir FETÖ temizliğinin yapılmamış olması, varılacak adres konusunda da bize ipucu vermektedir. 

Vatan Partisi’nin merkezinde yer alacağı Üreticilerin Milli Hükümeti, ÖSYM gibi stratejik kuruluşlar başta olmak üzere bütün devlet kuruluşlarını yeniden inşa edecek; namus, halka bağlılık ve liyakat esaslarıyla devlet kadrolarını şekillendirecektir.


DDK’DAN SOSYAL MEDYA UYARISI

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, iptal edilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili sosyal medyada ve bazı haber mecralarında Kurulun kaynak gösterilerek bazı asılsız haberler paylaşıldığını ve süreci bulandırmaya çalışanlara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Arıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sosyal medyada ve bazı haber mecralarında, iptal edilen KPSS ile ilgili Kurumumuz kaynak gösterilerek bazı asılsız haberler paylaşılmaktadır. Süreci bulandırmaya çalışanlara itibar etmeyiniz. Süreci şeffaf bir şekilde sürdürmeye, kamuoyunu bizzat bilgilendirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


YENİ TAKVİM 17 EYLÜL’DE NETLEŞECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kamu kurumlarının Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile personel alım süreçlerinin yeni KPSS takvimine göre güncelleneceğini açıkladı.  Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “2022-KPSS kapsamında 31 Temmuz’da yapılan oturumların iptal edilmesi, 6-7 ve 14 Ağustos’ta yapılacak oturumların da ertelenmesi nedeniyle, kamu kurumlarımızın KPSS ile personel alım süreçleri yeni KPSS takvimine göre güncellenecektir. KPSS ile alım yapmayı planlayan kamu kurumlarımız, kontenjan ve şartlarını 17 Eylül’de başlayacak KPSS takvimindeki sınavların gerçekleşmesi ve sonuçların açıklanmasının ardından ayrıca duyuracaktır.” ifadelerini kullandı.