Ana Sayfa Haberler MEHMET CENGİZ İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

MEHMET CENGİZ İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

1308

Vatan Partisi MKK üyesi Av. Mehmet Cengiz, katıldığı etkinlikte, “Perinçek-İsviçre kararı olmasaydı Türkiye, Ermeni Soykırımı yalanını kabul etmekle karşı karşıya kalabilirdi” dedi.

Av. Mehmet Cengiz, İstanbul Kültür Üniversitesi Bilimsel Hukuk Kulübü’nün düzenlediği “Ermeni soykırımı yalanı ve Perinçek-İsviçre Davası” adlı etkinlikte konuşmacıydı.

ERGENEKON KUMPASI KARARI GECİKTİRDİ

“Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni kendi ağzıyla ‘Taşnak çetelerinin oluşturulmasının bir hata olduğunu ve Osmanlı Devleti’nin aldığı tehcir kararının amacına uygun olduğunu’ söylüyor.” Diyen Av. Mehmet Cengiz, “Sayın Doğu Perinçek İsviçre’de ‘Biz 1915’te soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk. Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır.’ dedi. Perinçek’in bireysel başvuru için hazırlandığı dönemde, AİHM’e itiraz etmek için hazırladığı belgelere, Ergenekon denen kumpasta el konuldu. 6 aylık itiraz süreci bu olaylar olmasa ilk iki ayda tamamlanır, dolayısıyla karar daha erken alınırdı” sözlerini kaydetti.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KILIFIYLA ÖNEMİNİ AZALTMAK İSTİYORLAR FAKAT…

“AİHM’de verilen karar sadece Perinçek’in düşünce özgürlüğüne istinaden verilen bir karar değildir. ‘Bu karar düşünce özgürlüğüyle ilgili, Ermeni olaylarının gerçekliğiyle ilgili değil’ diyenler kararın önemini azaltmak istemektedir.” sözlerini sarf eden Cengiz, “AİHM Büyük Dairesi’ne İsviçre, Fransa, Ermenistan gibi ülkelerce yapılan itiraz başvuruları Perinçek-İsviçre davasının kararı gerekçe sunularak reddedilmiştir. Perinçek İsviçre davası İsviçre’de sözde Ermeni soykırımından hüküm giymiş başka Türk vatandaşlarının itirazlarında emsal teşkil etti.” dedi.

BİRÇOK DİPLOMATIMIZ 24 NİSAN YAKLAŞIRKEN ÖZÜR DİLİYORDU

“Birçok diplomatımız 24 Nisan yaklaşırken özür diliyordu. Eğer bu karar çıkmasaydı Türkiye Ermeni soykırımı yalanını kabul etmekle karşı karşıya kalabilirdi.  Soykırım olmadığını iddia etmek nefret suçu oluşturur diyenler var, asıl 1915 olayları soykırım kabul etmek nefret suçunu yaratır ve yaratmıştır. ASALA terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti’nin kırka yakın Hariciye diplomatını katletmiştir.” İfadelerini kullandı.

oncugenclik.org.tr, 11.4.2018