Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK “AYDINLIK OKU” PROGRAMI TASARLADI

ÖNCÜ GENÇLİK “AYDINLIK OKU” PROGRAMI TASARLADI

1054

Vatan Partisi Öncü Gençlik Muğla Üyesi Furkan Korkmaz, Aydınlık gazetesinin daha yaygın okunması için cep telefonlarında kullanılan bir uygulama tasarladı. İsmi “Aydınlık Oku” olan uygulamanın amacı, Aydınlık Gazetesini daha çok okutmak. Uygulamayı daha çok kişiye ulaştırmak için çalışmalarına devam eden Korkmaz, nasıl çalıştığını Aydınlık’a anlattı.

ANDROID TAMAM APPSTORE SIRADA

“Bu uygulamayı yapma fikri, arkadaşlarımla Aydınlık üzerine sohbet ederken çıktı. ‘Nasıl daha sistemli bir şekilde Aydınlık okuyup, okunmasını sağlayabiliriz’ sorusuna yanıt arıyorduk. Bu sorunun aklıma takılması üzerine uzun süre uygulama üstünde çalıştım ve ‘Aydınlık Oku’ adlı uygulamanın ana hatlarını tasarlamayı başardım. Uygulamanın içinde okurların Aydınlık’ta çıkan haber ve köşe yazılarını tartışıp yeni fikirler edinebilmesini sağlayan bir sohbet özelliği, günlük olarak başlıca haberleri gösterecek bir sistem ve kullanıcıların Aydınlık gazetesinin bir bölümünü çekip bize yollayıp daha detaylı fikir alabilmesini sağlayan ‘Aydınlık Oku’ sekmesini ekledim. Uygulamayı bitirme sürecinde Öncü Gençlik’ten fikir planında çok büyük yardım aldım. Uygulamayı Öncü Gençlik Muğla olarak kullanmaya başladık ve işe yaradığını gördük, kullanmaya devam ettikçe daha da geliştireceğiz. Uygulama şu an android telefonlarda çalışıyor, IOS türü mobil aygıtlar için çalışmalarımız devam ediyor. İnternet üzerinden indirebiliyoruz, fakat PlayStore ve AppStore gibi alanlara açılamadık. Uygulama geliştikçe oralarda da kullanıma açacağız. Destek olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

TÜRK GENÇLİĞİ BİLİMİN İZİNDE

Muğla Öncü Gençlik Başkanı Uğur Kaçar, daha öncesinde de teknolojik açıdan çalışmalarının olduğunu ve gençlik örgütünde bu gibi çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Uğur, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: “Arkadaşlarımızla daha önce teknoloji alanında bir çok çalışmamız olmuştu. İnternet sitesi, telefon oyun uygulaması, güneş enerjisiyle çalışan mekanizmalar yapmıştık. Türk gençliği felsefeden teknolojiye bilimin izinden gider ve milli kimliğine bağlıdır. Bunu daha çok perçinleyecek faaliyetlerimiz oluyor. Bilim insanlık içindir” şiarindan yola çıkıyoruz. Bu yetenek ve çalışmalarımızı mücadele alanında daha somut hale getirmek istedik. ‘Teknoloji insanlığın ihtiyaçlarını karşılamalı’ diyerek Aydınlık gazetesine daha rahat ulaşılması için bir uygulama yaptık. Uygulamanın yöneticisi mesaj yoluyla ‘Bugün Aydınlık aldın mı?’ sorusuyla gün içinde bir hatırlatma da yapıyor.”

oncugenclik.org.tr, 11.12.2018