Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN 100. YILI KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

ÖNCÜ GENÇLİK AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN 100. YILI KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

1083

Vatan Partisi İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı ve Öncü Gençlik Genel Sekreteri Uğurcan Yardımoğlu, Şişli Abide-i Hürriyet Anıtı’nda düzenlenen Azerbaycan Cumhuriyeti 100. yılı kutlama törenine katıldı.

Çok sayıda demokratik kitle örgütünün ve konukların katıldığı tören Azerbaycan ve Türkiye Milli Marşları’nın okunmasıyla başladı.

Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurulmasında Türkiye’nin rolüne vurgu yaparak açılış konuşmasına başladı. Konuşmasında sıkça Enver Paşa ve Nuri Paşa atıfta bulunan Öcal, gereken değerin gösterilmediğini ifade etti. Aynı şekilde Abide-i Hürriyet Anıtı’na da gereken özenin gösterilmediğini dile getirdi.

Törene, Halil Kut Paşa’nın torunu Kaya Paşakay, Kazım Karabekir’in torunu Timsal Karabekir ve Vatan Partisi 1. Bölge Milletvekili Adayı Uğurcan Yardımoğlu katıldı.
Törende Ulusal Kanal’a açıklamalarda bulunan Yardımoğlu: “Türkiye ve Azerbaycan’ın kaderi dün olduğu gibi bugün de birdir. Biz iki devlet tek milletiz. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda Enver Paşa’nın emriyle Nuri Paşa, Azerbaycan’ın kuruluşuna yardım etmeye gitmişti. Onların tarihsel mirasını Türkiye’de yalnızca Vatan Partisi sahiplenmektedir.Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılını gurula kutluyoruz. Mehmet Emin Resülzade’nin dediği gibi “Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez”. Vatan Partisi Genel Başkanı Cumhurbaşkanı olduğunda Türkiye ve Azerbaycan devletleri daha sıkı işbirliği kuracaktır. Dağlık Karabağ da Ermeni işgalinden kurtulacaktır. Bu bölgemizinin güvencesi Dr. Doğu Perinçek’in sözde Ermeni soykırımı yalanını yerle bir eden mücadelesidir.” dedi.

oncugenclik.org.tr, 28.5.2018