Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK ÇİN’İN MİLLİ GÜN RESEPSİYONUNA KATILDI

ÖNCÜ GENÇLİK ÇİN’İN MİLLİ GÜN RESEPSİYONUNA KATILDI

1276

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 68’inci kuruluş yıl dönümü, ÇHC Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang’ın ev sahipliğinde JW Marriott Otel’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona hükümet adına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra çok sayıda diplomat ve bürokrat katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalındığı resepsiyonda Vatan Partisi’ni Genel Sekreter Utku Reyhan ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş temsil etti.

“ÇİN-TÜRKİYE EL ELE İLERLEYECEK”

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Yu, Çin’in 68 yılda, stratejik tedbirleri ve çeşitli alanlardaki reformları sayesinde büyük başarılar elde ettiğini belirtti.

Yu, geçen yıl 11 trilyon doları aşan gayrisafi yurtiçi hasılasıyla Çin’in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in inisiyatifiyle başlayan Kuşak ve Yol projesinden bahseden büyükelçi, “Çin diğer ülkelerle ortak çıkarlarını çoğaltarak dünya ülkelerinin ortaklaşa gelişmesine daha çok güç katmaya, fırsat sunmaya ve dünya barışına katkı sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere de değinen Yu, karşılıklı ziyaretler ve iş birliği mekanizmalarıyla iki ülkenin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerinin daha da sağlamlaşacağını söyledi. Gelecek yılın Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” olacağını hatırlatan Yu, bu sayede Türkiye’yi ziyaret edecek Çinli sayısının ve Türkiye-Çin arasındaki kültürel etkileşimin artacağını söyledi.

Yu, “İki hükümetin ve her çevreden gelen insanların ortak çabaları sonucu, Çin ve Türkiye’nin el ele vererek birlikte ilerleyeceğine, iş birliğiyle ortak kazanç sağlayacağına, ikili stratejik iş birliğinin bir üst seviyeye varacağına olan inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Yu, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping’in yazılarından ve açıklamalarından derlenen ve farklı dillerde basılarak dünya genelinde piyasaya sürülen Çin’in Yönetimi adlı kitabın Kaynak Yayınları tarafından basılan Türkçe versiyonuna da konuşmasında yer verdi.

Bu kitap ve ilk heyetinde Vatan Partisi Öncü Gençlik üyelerinin de içinde bulunduğu Türk-Çin Genç Dostluk Elçileri programını tanıtan dergi resepsiyon alanında sergilendi ve ilgililerin beğenisine sunuldu.

ÇİN’DE TÜRKİYE TURİZM YILI

Büyükelçiden sonra Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kürsüde yerini aldı ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Büyükelçi Yu’ya tebriklerini iletti.

Bakan Yılmaz, Türkiye ile Çin’in BM, G-20, Kuşak ve Yol gibi uluslararası platformlarda yakın iş birliği içerisinde olduğunu, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin seviyesini de “mükemmel” olarak niteledi. Ayrıca, elektronik vize sayesinde turistlere kolaylık sağlandığını vurgulayan Yılmaz, “Bu bağlamda Çin’de Türkiye Turizm Yılı ilan edilen 2018’den başlayarak daha fazla Çinliyi Türkiye’de misafir etmek istiyoruz.” diye ekledi.

VATAN PARTİSİNDEN DESTEK

Vatan Partisi heyeti adına Büyükelçi Yu ile görüşen Genel Sekreter Utku Reyhan, ekonomisiyle ve kültürüyle yükselen Asya için Türk-Çin işbirliğinin öneminden bahsederek Vatan Partisi’nin de daima bu gelişime destek vereceğini söyledi ve kuruluş yıldönümü vesilesiyle tebriklerini iletti. Büyükelçi Yu, Reyhan’a teşekkürlerini ileterek yoğun programı dolaysıyla resepsiyona katılamayan Genel Başkan Dr. Doğu Perinçek’e selamlarını sundu.

Kutlama pastasının kesildiği etkinlikte, daha sonra konuklara Türk ve Çin mutfağına özgü yemeklerden ikramında bulunuldu. Yemek esnasında, daha önce de 3. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali kapsamında Türkiye’de dinleyicilerle buluşan, Jiangsu Kadınlar Geleneksel Orkestrası müzik ziyafeti sundu.

oncugenclik.org.tr , 30.9.2017