Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK KORE DHC ZİYARETİNİ TAMAMLADI

ÖNCÜ GENÇLİK KORE DHC ZİYARETİNİ TAMAMLADI

1390

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin 70. Kuruluş Yıl Dönümü etkinlikleri için Pyongyang’a davet edilen Vatan Partisi ve Öncü Gençlik heyeti Türkiye’ye döndü. Heyetler, aynı zamanda KDHC iktidar partisi ve gençlik yöneticileriyle de kapsamlı resmi görüşmeler yaptı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), 70. Kuruluş Yıl Dönümü törenlerine Türkiye’den yalnızca Vatan Partisi ve Öncü Gençlik’i davet etmişti. Kim İl Sung Meydanı ve May Day Stadyumunda üç gün süren büyük kutlama törenine davet edilen heyetler, ziyaret süresince başkent Pyongyang’ın önemli merkezlerinde de gezi incelemelerde bulundu.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul il Başkanı Cem Dikmen ve Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı’nın başkanlığını yaptığı heyetler, parti ve devlet yetkilileriyle resmi görüşmeler de yaptı.

CEPHE ORTAĞIYIZ

Kore işçi Partisi Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Departman Müdürü Ryu Myong Son ile Cem Dikmen’in başkanlığını yaptığı heyet parti genel merkezinde bir araya geldi. Bir buçuk saat süren görüşmede Cem Dikmen,Türkiye’nin verdiği savaşta KDHC ile cephe ortağı olduğunu vurguladı. Ülkeler arası diplomatik ilişkilerde somut adımlar atılması, ticari işbirliği, turizm atılımları ve batının KDHC yalanlarına ilişkin topyekün mücadele, görüşmede öne çıkan başlıklar oldu.

DOĞU PERİNÇEK’TEN ÖZEL MEKTUP

Görüşmede, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kim Jong Un’a hediyesi ve özel mektubu da sunuldu. Cem Dikmen ayrıca, kutlama onuruna verilen özel bir akşam yemeğinde 15 ülkeden parti ve devlet temsilcileriyle bir araya geldi.

İKİ ÜLKE GENÇLİĞİNİN ORTAK MÜCADELESİ

Kore İşçi Partisi’nin gençlik örgütü olan Kimilsungist-Kimjongilist Gençlik Birliği lideri ve aynı zamanda KDHC Parlamento üyesi olan Pak Chol Min, Öncü Gençlik heyetini meclis binasında kabul etti. Karşılıklı görüşlerin ifade edildiği buluşma, bir buçuk saat sürdü. Görüşmede, iki ülke gençliğinin emperyalizme karşı kararlı duruşu ve gelecek döneme ilişkin işbirliği adımları öne çıktı. Gençlik örgütleri açısından bir milat olarak ilan edilen toplantı, heyet liderlerinin karşılıklı hediye sunumlarıyla sona erdi.

Aynı günün akşamı, Pak Chol Min, Öncü Gençlik heyetin onuruna basına kapalı özel bir akşam yemeği verdi ve toplantıda görüşülen konular derinleştirildi.

İKİ PARTİNİN TARİHİ DOSTLUĞU VURGULANDI

Her iki görüşmede ve ziyaret boyunca Vatan Partisi ve Kore İşçi Partisi’nin tarihi dostluğu öne çıktı. 1993 Yılında Doğu Perinçek’in KDHC Kurucusu ve ebedi lideri Kim İl Sung’la Pyongyang’da yaptığı görüşme hatırlatıldı. Kore İşçi Partisi yetkilileri, Uluslararası Sergi Müzesi’nde segilenen Vatan Partisi heyetlerinin daha önce takdim ettiği hediyeleri de Türk heyetine gösterdi.

oncugenclik.org.tr, 16.9.2018