Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK’TEN 1 MAYIS DEĞERLENDİRMESİ: GERÇEK 1 MAYIS TANDOĞAN’DAYDI

ÖNCÜ GENÇLİK’TEN 1 MAYIS DEĞERLENDİRMESİ: GERÇEK 1 MAYIS TANDOĞAN’DAYDI

1136

Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş 1 Mayıs’ı değerlendirdi.

Aykut Diş değerlendirmesinde şunları söyledi:

Türkiye gündemi Barcelona’nın top çevirmesi kadar hızlıdır. Erdoğan’ın gümbürtüsüne gitmesin:

1 Mayıs 2017’de yurdun dört bir yanında alanlar kuruldu, mitingler yapıldı. Aşağı yukarı her yerde emeğin dünyasına ilişkin mesajlar ortak ve yerindeydi. Fakat Türkiye’nin ve işçi sınıfının bugünü ve geleceği açısından en doğru mesajlar Ankara Tandoğan’daydı.

1. DİSK ve KESK, 1 Mayıs 1977 şehitlerini kuru ajiasyonlarla anarak FETÖ ve PKK mağdurlarına özgürlük isterken, Türk-İş Genel Başkanı cesaretle “15 Temmuz’u kim planladıysa 1977 katliamını da onlar yaptı” dedi.

2. DİSK ve KESK, “Hayır” cephesi de “Hayır” cephesi diye tepinirken, Türk İş “Yüzde 49 da bizdendir, yüzde 51 de diyerek emekçileri ve milleti kucakladı.

3. DİSK ve KESK, Türk ordusunun PKK’ya yönelik terör operasyonlarının “Barış” adı altında durdurulmasını talep ederken, Türk-İş Mehmetçiğe selam durdu.

4. DİSK ve KESK’te Suriye’nin kuzeyini işgal eden Amerikan emperyalizmine tek bir karşı çıkış yokken, Türk-İş ABD’nin PYD’ye ve PKK’ya silah vermesini eleştirdi.

5. DİSK ve KESK söylemlerini Atatürk’e kapatmışken, Türk-İş’te Atatürk’e ve Cumhuriyet’e saygıda kusur yoktu.

2017, emeğin küresel düşmanlarının gerçek yüzleri olan Türkiye düşmanlıklarının açıkça göründüğü yıl oldu. 1 Mayıs’ta bunu bir tek Türk-İş ve Vatan Partisi dillendirdi.

Emperyalizm çağında, bol keseden “sınıf” edebiyatıyla emekçi kurtarılamıyor. Emeği savunmak, vatanı savunmaktan geçiyor. Çünkü vatan savunması en kapsamlı emek savunmasıdır.

oncugenclik.org.tr , 2.5.2017