Ana Sayfa Yazılar ÖZGÜR ALTINBAŞ YAZDI: ASIL DÜŞMAN FIRAT’IN DOĞUSUNDA

ÖZGÜR ALTINBAŞ YAZDI: ASIL DÜŞMAN FIRAT’IN DOĞUSUNDA

1818

Özgür Altınbaş, Öncü Gençlik Genel Yönetim Kurulu Üyesi

İdlib’de kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Türk milleti olarak kahramanca çarpışan Mehmetçiğimizin yanındayız. Bu zorlu süreçten Türkiye’nin zaferle çıkacağına inancımızla birlikte, ordumuza, milletimize ve devletimize güveniyoruz.

2011’de ABD ve İsrail destekli başlatılan Suriye iç savaşı bölgemizde uzun süredir istikrarsızlığa ve güvenlik sorununa neden olmaktadır. Türkiye, İkinci İsrail Devleti projesine karşı yaptığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları ABD ve İsrail’in emperyalist planlarına büyük darbe vurmuştur. Bu operasyonlarda başta terör örgütü PKK ve cihatçı terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlar başarıya ulaşmıştır. Bu operasyonlar şüphesiz ki Türkiye’nin sınır güvenliğini ve dolayısıyla iç güvenliği sağlaması açısından çok önemliydi. Peki Türkiye için sıradaki durak İdlib mi?

DÜŞMANI STRATEJİK OLARAK DOĞRU BELİRLEMEK

Türkiye için Suriye’den gelen en büyük tehdit ABD’nin silahlandırdığı PKK’dır. Fırat’ın doğusuna büyük bir yığınak yapan ABD, PKK’ya lojistik destek vermekte ve Fırat’ın doğusunda üsler kurmaktadır. Türkiye için en büyük tehdit Fırat’ın doğusudur. Türkiye’nin İdlib’de Suriye ve Rusya ile karşı karşıya gelmesi üç ülkenin de zararınadır. İdlib Türkiye’nin meselesi değildir. Asıl meselemiz Fırat’ın doğusundaki PKK’yı temizlemektir.

İdlib birçok terör örgütünün yer aldığı bir bölge. Birçok terör örgütünün oluşturduğu HTŞ ise oradaki en etkin terörist grup. Aynı zamanda HTŞ Türkiye tarafından da terör örgütü olarak kabul ediliyor. Suriye ve Rusya’nın bölgede bulunan terör örgütlerine başlattığı operasyonlar, Türkiye’ye yoğun bir göç dalgası başlattı. Bunun sonucu olarak Türk ordusu Suriye devleti unsurlarına saldırı başlattı. Bu saldırı sonrası Türkiye Rusya ve Suriye ile karşı karşıya gelmiştir. Bu süreçte ÖSO ve HTŞ arasındaki farkın silikleşmesi Türkiye için tehlikedir. Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarının en meşru kaynağı terör gruplarına karşı yürüttüğü mücadeledir. Bu süreçte Suriye ve Rusya ile karşı karşıya gelmemiz bölgede istikrarsızlığı arttırmaktadır.

TÜRKİYE, RUSYA VE SURİYE’NİN İDLİB’DE KARŞI KARŞIYA GELMESİNDEN KİM MEMNUN

Bu sorunun cevabı çok basit. ABD ve İsrail’in peş peşe açıklamalar yapması, sanki Türkiye’ye kırk yıllık bir dost gibi yaklaşmalarının altında yatan en büyük sebep, bölgede terör örgütlerinin zaman ve güç kazanacağı istikrarsızlığın yaratılması. Türkiye, Suriye ve Rusya’nın o bölgede karşı karşıya gelmesi ABD ve İsrail’in çıkarınadır. Denklemi buradan koyarsak stratejik anlamda kimin bize düşman olduğunu anlayabiliriz. İdlib’e yığınak yaparak ve gerçek anlamda sorunları çözeceğimiz müttefiklerimizle karşı karşıya gelmemiz bölgede PKK’nın dolayısıyla ABD ve İsrail’in güç kazanmasına neden olmaktadır.

ASIL HEDEF FIRAT’IN DOĞUSU

Türkiye’nin baş hedefi Fırat’ın doğusundaki PKK’yı silmektir. Şu an için Suriye’de Türkiye için en büyük tehdit PKK’dır. Sözde İkinci İsrail Devleti’nin en büyük silahlı gücü PKK’dır. Türkiye’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla PKK’ya büyük darbe indirmesi ve koridoru engellemesi, nihai hedef olarak PKK’nın tam olarak yok edilmesi için Fırat’ın doğusunda başarı ile gerçekleşecektir. Aynı zamanda PKK ile mücadele etmek Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasına katkı sağlayacak, Suriye ve Rusya’nın bölgede bize karşı yaptığı hataların da önüne geçecektir. Çünkü PKK stratejik olarak Türkiye, Rusya ve Suriye için tehdittir. PKK’ya karşı mücadelede kesin sonuç ancak Türkiye, Suriye, İran, Irak ve Rusya ile iş birliği ile sağlanabilir.  Rusya, Suriye ve Türkiye’nin karşı karşıya gelmesi ABD ve taşeronu PKK’nın işine gelecektir.

TÜRKİYE ABD VE İSRAİL’İN TUZAĞINA DÜŞMEYECEKTİR

İdilb’de yaşanan süreçte Türkiye, beraberinde Suriye ve Rusya ile birlikte tuzağa çekilmektedir. Bu üç ülke arasında tansiyonun yükselmesi stratejik anlamda ABD ve İsrail’in yaranınadır. Suriye ve Rusya ile çatışmak stratejik olarak hatadır. Türkiye’nin devlet aklı ve ordu birikimi bu tuzağın üstesinden gelecektir. Milletimize, ordumuza ve devletimize güvenimiz tamdır. Suriye’de Türkiye’nin güvenliği için gözünü kırpmadan Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin.

oncugenclik.org.tr