Ana Sayfa Haberler ÖZGÜR BURSALI: “GELENEĞİ GELECEKLE HARMANLAYACAĞIZ”

ÖZGÜR BURSALI: “GELENEĞİ GELECEKLE HARMANLAYACAĞIZ”

1646

Öncü Gençlik, Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce Vatan Partili gencin katılımıyla 1. Olağanüstü Genel Kurultayını topladı.

Kurultayda Öncü Gençlik Genel Başkanlığına Özgür Bursalı seçildi.

10.Dönem Faaliyet Raporu değerlendirmesinde konuşmasını gerçekleştiren Özgür Bursalı: “Geleneği gelecekle harmanlayacağız. Kurduğumuz örgütsel sistemimizi koruyacağız ve aşacağız. Gençlik mücadelesinin çelik çekirdeği olma iddiamızı yeni dönemde de dosta düşmana göstereceğiz. “ dedi.

 

Özgür Bursalı’nın konuşmasının tamamı:

Sayın Genel Sekreterim,

Sayın Divan,

Değerli mücadele arkadaşlarım

 

Zorun, zorunlulukların bir kez daha tarihin içinde büyük oyunu bozduğu ve kökten sarstığı günlerin içindeyiz.

Tarih, çeşitli aşamalarla dolu. Uzun yollarla, uzun soluklu mücadelelerle, yürüyüşlerle dolu. Ancak öyle zamanlar gelmiştir ki, tarih büyük kırılma anlarının içerisine girmiştir. İşte o zor, tarihin kırılma anlarını yaratmıştır. Ve O kırılma anlarında hazır olanlar, tarihin akışını değiştirmiştir. Genç Türkler, Hürriyet devrimcileri, Mustafa Kemaller gibi…

Şimdi yine o dönüm noktalarından bir tanesindeyiz. Türkiye geri dönülemez bir sürecin içerisine girmiştir. Kimsenin aksini iddia edemeyeceği, yoruma açık olmayan, bir devrimci sürece girmiştir.

Rüzgar döndü derler böyle zamanlarda. Rüzgar değil, artık iklim dönmüştür. Türkiye, ellerini kollarını bağlayan 70 yıllık prangalarını söküp atmaktadır. Türkiye başını kaldırmaktadır. Partimizin programı,  en canlı haliyle bugün Türkiye’nin bütün savaş cephelerinde belirginleşmiştir. Şimdi bu koşullarda bir viraj alıyoruz. Bu virajı alırken birbirimize kenetlenmek, savrulmamak için birincil görevdir. Fırtınalı denizleri aşarken, rüzgara kapılmamak esas görevdir. Bunun adı, Türkiye’ye sahip çıkma görevidir.

Önce Vatan cümlesinin özü buradadır. Öncü Gençlik, önce vatan diyen, vatanına ve milletine her şeyini veren, öncü kadroların yetiştiği ocaktır.

Türkiye dört koldan emperyalist kuşatma altındayken, yapay gemiler inşa eden ya da korkudan kayıklara kaçanların değil, Türkiye Cumhuriyeti gemisinin ayakta kalmasını sağlayan ve o gemiye kaptanlar yetiştirecek olan ocaktır.

Manzara ortadadır. Sistem partileri iki ayda tükenmişlerdir. İki ayda iflas bayrağını çekmişlerdir. Sistem adına çarelerin tükendiğini gösteren en önemli kanıt tükenen ve çırpınan bu partilerdir. Çırpınan aslında sistemin ta kendisidir. İşte bu koşullarda gençliği de, milletimizi de bu çaresizlik girdabından kurtaracağız. Doğru programın, doğru partisini bu milletle ve gençlikle daha çok buluşturmak, Türkiye için bir kader sorunudur.

Yeni durumda başarı, devrimcilerin, vatanseverlerin tarihsel tutumlarıyla doğrudan ilintilidir. Her zorluğa hazır olmak, çalışkan olmak, felsefeden kopmamak, militan iyimser ve militan vatansever olmak, partizan olmak önümüzdeki en önemli görevlerdir.

İşte bu olağanüstü dönemde, olağanüstü dönemlerin partisine olan ihtiyaç hiç olmadığı kadar yakıcıdır. Olağanüstü partinin, olağanüstü gençliği olarak bize düşen, bu tarihsel görevi ve sorumlulukları hakkıyla omuzlamaktır.

Şimdi gençlik mücadelesini devraldığımız arkadaşlarımız… Onlar da büyük bir iradeyle, mesleklerin mesleğini edinmenin mutluluğuyla parti kademelerinde bu mücadeleyi bir üst şamaya taşıyacaklardır. Öncü Gençlik için en büyük örnektir. Bu kurultay ve mezun ettiğimiz kadrolarımız, liderlerimiz, Öncü Gençlik için hafızalara kazınması gereken bir tavırdır, örnektir. Isrardır, kararlılıktır, uzun soluklu mücadeledir, cesarettir. O kutsal gelen bin yıllık çınarları yıkma cesaretidir. Hayatın anlamını keşfetme örneğidir. Bu yüzden onları bir kez daha kutluyoruz.

Önümüzdeki dönemde, ortaya koyduğumuz stratejileri geliştireceğiz, yeni atılımlarla Öncü Gençlik’i daha ileri taşıyacağız.

Geleneği gelecekle harmanlayacağız.

Kurduğumuz örgütsel sistemimizi koruyacağız ve aşacağız.

Gençlik mücadelesinin çelik çekirdeği olma iddiamızı yeni dönemde de dosta düşmana göstereceğiz.

Devrimci kültür, devrimci yaşam, namus, erdem, ahlak, dürüstlük, fedakârlık sözünün eri olmak… Bu değerler Öncü Gençlik’in olmazsa olmazıdır. Sistemin içini boşaltmaya kalktığı bu değerleri anıtlaştıracağız!

Üniversiteleri bölücülere, gericilere teslim etmeyeceğiz. Türkiye’ye sahip çıkma iradesini, üniversitelerin her metrekaresine yayacağız.

Yeni dönem gençlik mücadelesi Türkiye’nin içine girdiği bu ateşlerle harlanacaktır. Atılacak her adım, gençlik mücadelesindeki her aşama, her başarı, bu süreci hızlandıracaktır. En küçük işten en büyüğüne kadar, içine gireceğimiz mücadele dönemi, bu geri dönülmez süreci başarıyla ulaştırmaya, Vatan Partisi’ni bu geminin kaptan köşküne çıkarma hedefine hizmet edecektir.

oncugenclik.org.tr, 5.9.2018