Ana Sayfa Yazılar SAMET KUNT YAZDI: GEÇTİ MİNSK’İN PAZARI SÜR EŞEĞİ ASTANA’YA

SAMET KUNT YAZDI: GEÇTİ MİNSK’İN PAZARI SÜR EŞEĞİ ASTANA’YA

1457

Samet Kunt, Öncü Gençlik İzmir İl Başkanı

SSCB’nin dağılmasını fırsat bilen Ermenistan 30 yıl önce Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmişti.  Hiçbir ülke Ermenistan’ın işgalini hukuki olarak kabul etmese de uluslararası kamuoyu Dağlık Karabağ’ın işgaline karşı gerekli hassasiyeti göstermedi. Ermenistan’ın yarattığı gayri hukuki fiili durum bunca yıl devam etti.

Ancak geçtiğimiz eylül ayında başlayan Karabağ Savaşı’nı kazanan Azerbaycan Ordusu Karabağ’a girerek Ermenistan işgaline son verdi. Karabağ Savaşı sonuçları açısından, değişen süreci daha da hızlandıracaktır.

AZERBAYCAN’IN SİLAHLI KARARLILIĞI

Her şeyden önce Azerbaycan vatanımızı silah zoruyla, savaşarak kazanmıştır. Daha savaşın başlarında Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek uluslararası kamuoyunun baskısı ile değil kendi silahlı gücümüze dayanarak savaşı kazanacağımızı söylemişti. (1) Azerbaycan Devleti de bu gerçeğin farkındaydı ve gereğini yaptı. Sayın Haydar Aliyev’in Cumhurbaşkanlığı’ndan itibaren Azerbaycan Ordusu bu savaşa hazırlandı ve kendi öz gücünü geliştirdi.

Dünya vatan savunması çağında, milli devletler ancak silah zoruyla kendi vatanlarını koruyabilirler. İran, Suriye, Rusya gibi ülkeler yıllardır silahları olduğu için ABD’ye karşı direnebiliyorlar. Biz de aynı şekilde Doğu Akdeniz’de, Suriye’nin kuzeyinde, KKTC’de, Ege’de Amerika’ya karşı silahlı bir şekilde vatanımız savunduk.  Azerbaycan’ın silahlı iradesi Karabağ işgaline son verdi. Savaşı cephede kazandık masada tescil ettirdik, aynı 100 yıl önce Lozan’da yaptığımız gibi.

TÜRKİYE AZERBAYCAN İLE SİLAH ARKADAŞI OLDU

Ermenistan’ın saldırısı hem öz vatanımız olan Azerbaycan’ı hem de Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alıyordu. Devlet ve millet olarak tehdidi doğru tespit ettik. Türkiye savaşın en başından itibaren sürece müdahil oldu. Türkiye’nin müdahalesi (2) sadece Ermenistan’a karşı değildi zaten Azerbaycan onlara gerekeni yapıyordu. Türkiye’nin ağırlığı Amerika ve Fransa gibi Paşinyan’ın destekçilerine karşılık Azerbaycan’a ciddi destek sağladı.

Karabağ bizim için İzmir kadar önemliydi, sürece bu perspektifle dahil olmamız gerekirdi. Vatan Partisi olarak meseleye en başından beri böyle yaklaştık (3) Türkiye-Azerbaycan birlikteliği savaşı kolayca lehimize çevirerek, sonuç getirdi. 

RUSYA’NIN KONUMU

Rusya savaşın başından itibaren Azerbaycan’ın yanında oldu. Ermenistan Rusya’nın üyesi bulunduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) üyesi. Anlaşmaya göre KGAÖ’ye üye bir ülkenin topraklarına saldırı olduğu takdirde Rusya diğer ülkeler müdahale edecekti. Savaş başlar başlamaz Rusya, çatışmaların Ermenistan topraklarında olmadığı gerekçesiyle (Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul ederek) Ermenistan’ın yardım talebine karşılık vermedi, Azerbaycan’ın karşısında Ermenistan’ı bilinçli olarak yalnız bıraktı. (4) Ermeni general ise Rusya’nı kendilerini engellediğini açıkladı.(5)

Wagner’in sahibi olarak bilinen Prigojin Karabağ Savaşı’na Türkiye’nin müdahale etmesine destek vermiş (6) aynı şekilde Lavrov’da Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahiba Gafarova ile yaptığı görüşmede Ermenistan’ın işgal ettiği bölgelerden çıkması gerektiğini ifade etmişti. Kısacası Rusya Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin yanında durdu. Türkiye’deki Amerikancı seslerin ısrarla Rusya ve İran’ı Azerbaycan ve Türkiye karşısında göstermesi bir işe yaramadı. İran’da, Rusya’da Paşinyan’ın Amerikancı olduğunu, Karabağ’da Ermenistan zaferinin aleyhlerine olacağını ve Türkiye-Azerbaycan dostluğunun öneminin farkındaydı. Azerbaycan silahlı kararlılığını diplomaside de göstererek İran ve Rusya’yı yanında tuttu, Ermenistan’ı Amerika ve Fransa ile yalnız bıraktı. Ermenistan Ordusu PKK’lı teröristleri Azerbaycan Ordusu’na karşı savaştıracak kadar aciz duruma düştü. (7)

MİNSK BİTTİ ASTANA GELDİ

Türkiye-Azerbaycan-Rusya-İran birlikteliği Amerika-Fransa-Rusya ittifakını bozguna uğrattı. Biden’in oyun kurma hayalleriyle başkan olduğu bir dönemde bölge ülkeleri Amerika’yı bir kez daha yendi. Artık Dünya sorunlarını Amerikasız, Amerika’ya rağmen çözüyor. Astana bunun en büyük kanıtı. Astana birlikteliğinin başarısı Karabağ’da da teyit edildi. Rusya MİNSK grubunun dışarına çıkarak Astana modelini Türkiye ile birlikte uyguladı, Fransa ve Amerika ise MİNSK içinde işlevsizleştirildiler.

İŞBİRLİKÇİLİĞİN HAZİN SONU

Paşinyan 2018 yılında Sorosçu bir darbe ile Ermenistan’ın başına getirildi. (8) Görevi; Ermenistan’ı Rusya’dan tamamen koparmak, Rusya’yı Amerika adına güneyden çevrelemek, Kuşak Yol üzerinde bulunan Tovuz’da kargaşa yaratmak ve Rusya-İran-Türkiye-Azerbaycan gibi ülkelerin arasına fitne sokmaktı ama hiçbirini başaramadı. En başından beri Sayın Aliyev dahil birçok devlet başkanı Paşinyan’ın Soros bağlantısını biliyordu. (9)

Paşinyan kendinden önceki emperyalist işbirlikçilerinin kaderini paylaştı. Fransa ve Amerika tarafından yalnız bırakıldı, halkının nefretini üstüne çekti. Paşinyan Damat Ferit, Şeyh Sait, Fethullah Gülen gibilerin görevini üstlendi, başarısız oldu. Emperyalizm her zaman kaybetmeye mahkum, emperyalizme piyonluk edenler er ya da geç bu yenilgiyi paylaşıyorlar. Paşinyan örneği bütün milletlere örnek olmalıdır.

KARADENİZ-AKDENİZ DOSTLUK PLANI

Astana formülünün bütün Batı Asya’da uygulanmasının koşulları oluştu. KKTC, Karadeniz, Kıbrıs, Ege Denizi, Doğu Akdeniz, Umman Denizi, Bafra Körfezi, Kızıldeniz, Libya gibi savaş alanları Türkiye ve Batı Asya ülkeleri açısından tek bir cephe. Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Irak, Suriye gibi ülkeler için bu cephelerde düşman Amerika-İsrail-Fransa-Yunanistan-GKRY ittifakıdır. Astana formülü bölge ülkelerinin inisiyatifi olarak genişletildiği taktirde Karabağ ve Suriye’nin kuzeyinde olduğu gibi bütün meseleler bizim lehimize çözülecektir.

Partimiz Karadeniz-Akdeniz Dostluk Planını (10) hazırlayarak, bu stratejiyi bütün bölge ülkelerinin önüne koydu. Stratejimizi Karabağ alınmadan önce açıklamıştık, stratejimizin başarısını Karabağ’da test etmiş olduk. Şimdi sıra KKTC’nin Rusya ve Azerbaycan tarafından, Abhazya’nın bağımsız bir devlet olarak, Kırım’ın da Rusya’nın toprağı olarak Türkiye tarafından tanınmasında.

KKTC için ilk adım atıldı yakın bir zamanda sayın Ersin Tatar Azerbaycan’ı sayın İlham Aliyev’in davetlisi olarak ziyaret edecek. (11) Abhazya Devleti temsilcileri ise KKTC’ye ziyarette bulunacaklar. Karadeniz-Akdeniz dostluk planı bütün cephelerde teker teker devreye giriyor. Batı Asya ülkeleri inisiyatifi tamamen eline aldı, ABD’nin geri alması bu saatten sonra imkansız.

Biden’in dostları, yaratıcı yıkıcılar büyük bir fiyaskoya hazırlanıyorlar. Umarız Paşinyan onlar için ibret olur, aksi takdirde Paşinyan gibi ucuz kurtulamayabilirler.

KAYNAKÇA:

1) https://www.aydinlik.com.tr/haber/azerbaycan-topragini-savunmak-izmir-i-savunmakla-birdir-219327

2) https://www.yenisafak.com/dunya/sihalar-libya-ve-suriyeden-sonra-daglik-karabagda-destan-yazdi-bu-yeni-bir-cagin-baslangici-3568929

https://www.aydinlik.com.tr/haber/erdogan-aliyev-le-gorustu-turkiye-azerbaycan-in-yanindadir-219285

3) https://www.aydinlik.com.tr/haber/azerbaycan-topragini-savunmak-izmir-i-savunmakla-birdir-219327

4) https://www.aydinlik.com.tr/haber/pasinyan-yardim-istedi-rusya-yanitini-tekrarlardi-catismalar-sizin-topraginizda-degil-222160

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/koseye-sikisan-pasinyana-bir-soguk-dus-daha-rusyadan-ermenistanin-yardim-talebine-ret-41650881

5) https://www.aydinlik.com.tr/haber/ermeni-general-rusya-bizi-engelledi-223926

6) https://www.aydinlik.com.tr/haber/wagner-in-sahibi-olarak-gosterilen-prigojin-aydinlik-a-konustu-karabag-sorununa-mudahale-turkiye-nin-hakki-219560-1

7) https://www.aydinlik.com.tr/haber/kirli-ittifakin-ses-kayitlari-teror-orgutu-pkk-nin-ermeniler-icin-savastigi-belgelendi-220178

8) https://www.aydinlik.com.tr/haber/soros-usagi-pasinyan-in-amerikanci-sicili-219571-1

9) https://www.ulusal.com.tr/gundem/azerbaycan-cumhurbaskani-aliyev-pasinyan-soros-un-usagi-h269488.html

10) https://aydinlik.com.tr/haber/karadeniz-akdeniz-dostluk-ve-baris-plani-muhataplariyla-gorusulerek-hazirlandi-211395

11) https://www.aydinlik.com.tr/haber/dost-ulkeler-hazir-kktc-yi-taniyacaklar-223592