Ana Sayfa Haberler TÜRK GENÇLİĞİNİ TARİKATLARIN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ

TÜRK GENÇLİĞİNİ TARİKATLARIN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ

1055

Adana’nın Aladağ ilçesinde, Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda yangın çıktı. 11 öğrenci ve 1 eğitmen hayatını kaybetti, 22 kişi ise yaralandı. Konuyla ilgili Aydınlık Gazetesine açıklama yapan Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, tarikat ve cemaat yurtlarının kapatılması için yıllardır mücadele ettiklerini belirterek ”Türk gençliğini tarikatların, cemaatlerin pençesinden kurtaracağız.” dedi.

Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş Aladağ’da tarikat yurdunda çıkan ve 12 kişinin hayatını yitirmesiyle sonuçlanan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu: “29 Kasım 2016 akşamı gerçekleşen yangında kız kardeşlerimizin ve bir yurt görevlisinin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük bir üzüntü ama ondan da çok öfke içindeyiz. Devlet yurdu yıkılıp bir tarikatın, cemaatin yurduna mahkum bırakılan kardeşlerimizi yangınlara kurban etmekten utanç duyuyoruz. Atatürk Cumhuriyetini yıkıma uğratanlar, öğrencileri tarikatlara muhtaç hale getirenler sorumluluklarının gereğini yapmamışlardır. Ancak, bedelini ödetmek bizim sorumluluğumuzdur.” dedi.

91 yıl önce tekke ve zaviyeleri kapatan cumhuriyetten ‘tarikatlar cenneti’ yaratıldığını ve bunun Türk gençliği için   var olma meselesi haline geldiğini vurgulayan Diş:” Vatan Partisi Türkiye’yi bu yangınlardan kurtarmak için vardır. Vatan Partisi Öncü Gençlik, kurulduğu günden bu yana vatan, cumhuriyet, millet düşmanı tarikat ve cemaat örgütlenmelerine karşı mücadele edegelmiştir.    Yaşadığımız bu acı olay sorumluluğumuzun büyüklüğünü bize bir kere daha göstermiştir. Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak ilan ediyoruz. Türk gençliğini tarikatların, cemaatlerin pençesinden kurtaracağız.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında Öncü Gençlik kurultaylarını gerçekleştirdiklerini aktaran Diş gençliğe çağrıda bulundu:” Bu süreçte tüm gençliği Kemalist Devrimi tamamlama mücadelesinin öncüsü Vatan Partisi Öncü Gençlik’te örgütlenmeye ve gericiliğe karşı omuz omuza mücadele etmeye davet ediyoruz.”

 

İlk Vatan Partisi Kamulaştırılsın Dedi

 

Tarikat okul ve yurtlarının kapatılmasını Türkiye’de gündeme ilk kez Vatan/İşçi Partisi getirdi. İşçi Partisi Öncü Gençlik 28 Eylül 1997 günü İstanbul Taksim’de bu amaçla bir yürüyüş yaparak “Tarikat okul ve yurtları kapatılsın/kamulaştırılsın” kampanyası başlattı. 28 Şubat sürecinde başlatılan kampanya büyük ilgi gördü. 31 Mart 1999 günü Ankara Mamak’ta bir açıklama yapan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın, “Çocuklarımız parasızlıktan tarikat yurtlarına gitmeyecek” dedi. Yalçın, İşçi Partisi’nin tüm halkı kucaklayan bir devrimci eğitim ve aydınlanma seferberliği başlatacağını belirterek şunları söylemişti: “Halka ne yapıyorsun, çocuğunu okutabiliyor musun? diye soran yok. Paran kadar sağlık, paran kadar eğitim, paran kadar ilaç ve doktor dendi. Şimdi onlara soruyoruz sağlık ve eğitimin sisteminin paralı oluşuna karşı koyan bir uygulamanız var mı= Yok. Kaynak yok diyorlar. Ama tefeciye kaynaklar var .” dedi.

 

oncugenclik.org.tr, 1.12.2016