Ana Sayfa Haberler Türk ve Çin Gençliği Diyalog Toplantısında Buluştu

Türk ve Çin Gençliği Diyalog Toplantısında Buluştu

Türk ve Çin gençliği, Çin Komünist Partisi’nin 100’ncü, Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50’nci yıldönümü vesilesiyle Çinli ve Türk Gençler Diyalog Toplantısı’nda buluştu.

816

Çin Komünist Partisi’nin 100’ncü, Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50’nci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Çinli ve Türk Gençler Diyalog Toplantısı çevrimiçi konferans yöntemiyle gerçekleşti. Konferansa, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı, Büyükelçilik Ataşesi Genç Diplomatlar, Vatan Partisi Öncü Gençlik katılım gösterdi.

Toplantının açış konuşmasını yapan Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Sn. Shi Ruilin (Kutlu), Çin’in 4 Mayıs Gençlik Hareketi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkması arasındaki benzerliğe dikkat çekti. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedung’un “Gençler Dünya sizindir, sizin olduğu kadar bizimdir. Gelecek sizinledir, umut sizdedir, dünya sizindir.” sözlerini alıntılayarak “gençler umut ışığını kendi ülkesinde karşılayacak ve dünyaya yayacak” dedi. Gençler arasında böyle bir diyalog toplantısını amacını “ebedi dostluğumuzu aktarmak gelecek kuşaklara” sözleriyle tarif etti.

“4 MAYIS VE 19 MAYIS RUHUYLA YÜRÜYECEĞİZ”

Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay ise iki ülkenin de ABD’nin emperyalist kuşatmasına karşı mücadele ettiğini vurgulayarak “Emperyalizm, medya araçları ve NGO örgütlenmeleriyle en çok gençliği hedef almaktadır. ‘Z Kuşağı’ gibi projelerle insanlığın geleceği olan gençliği kimliksiz, cinsiyetsiz, liberal ve apolitik robotlara dönüştürmek istemektedir.” dedi. Demiralay, “Geleceğin sahibi olan gençlik, emperyalizme karşı birleşmelidir. 4 Mayıs ve 19 Mayıs’ta bağımsızlığa, kurtuluşa ve ilerlemeye doğru atılan ‘ilk adım’ların cesareti, heyecanı ve ruhuyla yürünecek uzun yollar önümüzdedir.” diyerek yükselen Asya çağında Türk ve Çin gençliğinin öncü rolüne işaret etti.

“ÇİN MUCİZESİNİN SIRRI ÇKP’DE ARANMALI”

Öncü Gençlik Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Işıkgün Akfırat, söze “Çin Komünist Partisi, siyasi partilerin insanlığın en büyük icadı olduğunun kanıtıdır.” diyerek başladı ve ‘Çin mucizesi’nin anlaşılması için ÇKP’nin çok iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. Akfırat konuşmasının devamında “Çin’in iktisadi gelişmesi ve uluslararası ilişkiler pratiği, ABD’nin dünyaya nizam verme planlarını geçersiz kılıyor. Çin’in yeni Batı Asya siyasetini, Kuşak ve Yol’un sunduğu eşit ilişkiye dayalı uluslararası ilişkiler modelini ve Çin sosyalizminin sunduğu insancıl uygarlık anlayışını oldukça önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı. Vatan Partisi ve Çin Komünist Partisi gençliğinin, iki ülke arasında gönül köprüleri ve daha güçlü bağlar kurulması için sorumluluk üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ÇİNLİ GENÇ DİPLOMATLAR SUNUMLARINI TÜRKÇE YAPTI

Toplantının ‘Çinli gençler’ kısmında Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ataşeleri Sn. Qiu Zhenxiong (Yıldırım), Sn. Lu Jinchun (Ruhi), Sn. Zheng Qian (Melisa) birer sunum yaptı. Çin’in Ankara Büyükelçiliğinde çalışan genç diplomatlar konuşmalarını Türkçe yaptı, güzel ve akıcı Türkçeleriyle takdir topladı. Aynı zamanda ÇKP üyesi olan Çinli genç ataşeler sunumlarında Çin’in yoksullukla mücadelesini, Çin’in dijital oyunlarda yaptığı atağı ve iki ülke arasındaki dijital işbirliğini, Çin’de Türkçe eğitiminin durumunu anlattılar.

Öncü Gençlik adına bir konuşma da Çin’de okuyan Türk gençlerden geldi. Toplantıya Çin’den bağlanan Şangay Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi, Vatan Partisi Şangay Temsilcisi Necati Demircan, Çin’in yoksullukla mücadelede sağladığı başarı ve Kuşak-Yol’un sunduğu fırsatlara dair bir sunum yaptı.

“TERÖRE KARŞI EL ELE VERMELİYİZ”

Toplantının sonunda yer alan sohbet bölümünde ‘Çin’de PKK’ya karşı, Türkiye’de sözde Uygur tehdidine karşı bilinç oluşması için neler yapılabilir?’ sorusuna cevap veren Shi Ruilin, “Gerek Çin gerek Türkiye için milli egemenliği korumak bizlerin en önemli görevimiz ve temel politikamızdır. Bizim teröre karşı el ele vermemiz gerekiyor. Bazı örgütler tarafından Türkiye’de Çine karşı faaliyet gösterenlere de karşıyız ve Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapmak arzusundayız” dedi.

Öncü Gençlik Genel Başkanı Barış Demiralay da toplantının sonunda Çinli genç diplomatları Öncü Gençlik yaz kamplarına ve Vatan Partisi Genel Merkezi’nde masa tenisi oynamaya davet etti. İki ülke gençliği arasında bu tür buluşmaları ve iş birliğini sürdürme kararlılığıyla toplantı sona erdi.