Ana Sayfa Yazılar UYGUR TÜRKLERİ’Nİ ABD’YE KÖLE YAPMA PROJESİ

UYGUR TÜRKLERİ’Nİ ABD’YE KÖLE YAPMA PROJESİ

771

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da “15. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması” düzenlendi. Toplantıya Ak Parti, İyi Parti, Saadet Partisi milletvekillerinden de katılım oldu. Konuşmalarda ABD Başkanı Joe Biden’e “teşekkür” de gönderildi. Katılımcılardan Cumhurbaşkanı Danışmanı Sayın Ahmet Ogan’ın konuşması ise dikkat çekiciydi… Ogan Yaptığı konuşmada “Doğu Türkistan meselesi bir bağımsızlık meselesidir. Adımız Uygurdur, adımız Tatardır, adımız Kazaktır, adımız Türkmendir, Özbektir. Hepimiz aynı boydan aynı soydanız. En eski boylardan ve yerleşik hayata geçen en kadim medeniyetlerden birisidir Türk medeniyetleri içerisinde. İlk şehirleri kuranlardır. İlk tarımla, ticaretle ve sanayi ile uğraşanlardır. Bu açıdan Uygurlar ve Doğu Türkistan hiç bir zaman Çin’in bir parçası olmadı, olmamıştır, olmayacaktırdedi. Bu söylemin milliyetçi bakışla Uygur Türklerini için mi yoksa ABD ile uzlaşmak için mi söylendiğine bakalım.

Yalanın Merkezi ABD

‘’Uygur Türklerine zulüm’’ yalanı ABD’nin kendi çıkarına yaptığı bir kara propagandadır. ABD’nin hedefi kendi tehdidini gizleyip, meşru bir zemin yaratmak için Çin’i Türkiye’ye ve Türk milletine karşı kışkırtmaktır. Amerikan emperyalizmi Batı Asya’da uyguladığı Türkiye’yi bölme projesinde PKK’yı kullanmaktadır. Amaçları ise Çin’dekine benzer. Türkiye’yi bölmek, Kürt vatandaşlarımızı piyon haline getirmek.

ABD’nin Çin’deki PKK’sı ise Doğu Türkistan İslam Partisi.  Türkiye bu yapıyı terör örgütü olarak görüyor, Doğu Türkistan İslam Partisi ve İŞİD işbirliği halinde. Suriye’nin kuzeyine yaptığımız askeri harekatlarda özellikle El Bab’ta Doğu Türkistan İslam Partisi ile savaştık. Bu nedenle yalanları öne süren Doğu Türkistan İslam Partisi ile PKK’nın ortak özelliğinden birisi de Mehmetçiğe Suriye’nin kuzeyinde kurşun sıkmasıdır. İkisi de ABD güdümünde terör faaliyetleri yürüten örgütlerdir.  

ABD Emperyalizmine Hapsedilmeye Çalışılan Milliyetçilik

ABD, Çin ve Türkiye’yi bölmek için elinden geleni yapıyor. Doğu Türkistan İslam Partisi neyse PKK da odur. Uygur Kardeşlerimiz de Kürt kardeşlerimiz kadar kendi ülkelerinin bölünmez bütünlüğünden yanadır. Ne Çin’de ne Türkiye’de kimsenin ABD silahına mermi olmak gibi bir derdi yoktur.

Nasıl ki Türkiye’de Kürt vatandaşlarımıza karşı katliam, soykırım ya da zorbalık yoksa Çin’de de Türklere karşı böyle bir uygulama yoktur. Uygur Türkleri Çin’de, Kürtlerin Türkiye’de olduğu kadar özgürdür.

Türk Milliyetçiliği adına bu yalana ortak olanlar Türkiye’ye zarar veriyor. Amerikancı bölücülüğe karşı 40 yıldır savaş veren ülkemizin devlet yöneticilerinin bu açıklamaları, ABD’nin açıktan yaptığı bölücülüğü meşru göstermektedir.

Türk Milliyetçiliği emperyalizme karşı mücadele temelinde gelişti. Halkçı-Devrimci yönü Türk Milliyetçiliğinin karakteri oldu. Türk Milliyetçiliğinin hiçbir liderini, Atatürk’ü, Yusuf Akçura’yı, Ziya Gökalp’ı emperyalizmin
yalanlarına alet edemezdiniz.
Türk Milliyetçiliğinin karakteri, ABD’nin kontrolündeki bir terör örgütünün peşine takılma uygun değil.

Türkiye’nin çıkarları her bölgede Çin ile örtüşüyor. Türkiye’yi yönetenler bu yalanların parçası olmak yerine, ABD’ye karşı her alanda Çin ile işbirliği yapmalıdır.


Türkiye Emperyalizme Teslim Olmayacak!
Uygur Türklerine Çin zulüm yapıyor yalanını çıkaran ABD ve FETÖ merkezli yalanlarına alet olmak gibi yalpalayan Ak Parti hükümeti yeni yolunu göstermektedir. Ak Parti hükümeti bu politikalarla Türkiye’yi Amerika’nın planlarına alet yapar. PKK ile mücadelemizi, Doğu Akdeniz’deki mücadelemizi etkiler. Ekonomik olarak dışa bağımlılığı devam ettirir. 15 Temmuz’u yaşayan, Amerikancı darbeye izin vermeyen Türkiye’de Amerikancı hükümet kurma çabaları hayalden ibarettir. Türkiye’de Amerikancı hükümet kurma devri kapanmıştır.

Ne Ak Parti ne de başka hiçbir partinin ABD lehine siyaset gütmesine izin vermeyiz.

Zeynep KOYUNCU

Konya İl Başkanı

KAYNAKÇA:
1- https://turkistanpress.com/page/15-dunya-dogu-turkistanlilar-kardeslik-bulusmasi-ve-6-milli-birlik-surasi-basladi/6079

2- https://www.aydinlik.com.tr/haber/10-maddede-uygur-yalanlari-ve-gercekler-120271
3- https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/cumhurbaskani-danismani-ogan-dogu-turkistan-cin-in-bir-parcasi-olmadi-478869