Ana Sayfa Haberler Vatan Partisi, CKD ve TGB önderliğinde 100. yılda 100 bin kişi yürüdü

Vatan Partisi, CKD ve TGB önderliğinde 100. yılda 100 bin kişi yürüdü

228

Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları için başkente yüz binler akın etti. Bağımsızlık ve üretim diyen vatandaşlar Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkma ve üretim devrimi sözü verdi.

Ankara kırmızı beyaza boyandı, halk Cumhuriyetin 100. yılının coşkusunu yaşamak ve yaşatmak için Anıtkabir’e koştu. Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB), Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu, Cumhuriyetçi Hekimler, Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu, BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonu ve Türkiye Liseliler Birliği’nin (TLB) düzenlediği “Üreten Cumhuriyet için Atatürk yolunda” yürüyüşünde işçi, çiftçi, genç, yaşlı 81 ilden gelen 100 bin vatandaş yürüdü.

Yürüyüş öncesi yapılan konuşmalarda bağımsızlık ve üretim vurguları yapıldı. 100 bin vatandaş 1. Meclis önünde buluştu. “Üreten Cumhuriyet için Atatürk yolunda” adıyla düzenlenen yürüyüş öncesi marşlar söylendi, bando takımı ve seymenler sahnedeydi.

Sunumu, sanatçı Murat Demirbaş yaptı. İstiklal Marşının okunmasının ardından sözlerini Şair Hüseyin Haydar’ın yazdığı, bestesini Müzisyen Ekrem Ataer’in yaptığı 100. Yıl Marşı binlerce vatandaş tarafından seslendirildi. Konuşmalar sonrasında binler Anıtkabir’e doğru yola koyuldu. Yürüyüş boyunca, “Ya istiklal ya ölüm tam bağımsız Türkiye”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Atatürk gençliği görev başında”, “Cumhuriyet kadını görev başında” sloganları atıldı. Ellerde al bayrak, yüzlerde 100. yılın gururu ve tebessümü vardı.

‘TÜRK KADINI ATATÜRK YOLUNDA ÜRETEREK YÜRÜYOR’

CKD Genel Başkanı Tülin Oygür, Anadolu kadınının Cumhuriyet için verdiği mücadeleye dikkat çekti. “Emeğin her türüyle üreterek Atatürk’ün açtığı yolda yürüyoruz.” diyen Oygür, Türk kadınının emperyalist kapitalist sisteme son vermek için mücadele ettiğini dile getirdi. Oygür şöyle dedi:

“100 yıl önce ne oldu? Yoksulluk içinde kazanılmış bir savaş! Yokluk içindeki bir halkın, çağdaşlığa yol alan bir millete dönüşmesi! Sömürge ekonomisinden milli üretim ekonomisine geçiş! Ve kendi döneminde en fazla büyüyen iki devletten biri olma başarısı! Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan bu işe Dünya, Türk Mucizesi dedi. Türk Mucizesi içinde bir varlık var ki, onun kurtuluşunun tarihte benzeri yok!

‘ANADOLU KADINI’

“O varlık, nüfus kayıtlarında bile adı geçmeyen Anadolu kadınıdır. İnsan olarak adı yoktu, ama Mustafa Kemal Paşa’nın Ya İstiklal Ya Ölüm emrini başının üstüne koydu ve milli mücadelede öne atıldı. Kanıyla, canıyla, sırtında bebeğiyle vatanını savundu. Sanki bu savaş onun içindi. Gerçekten de sanki Cumhuriyet onun için kuruldu. Cumhuriyet Devrimleriyle ayağa kalktı. Anadolu kadını, Cumhuriyet Kadını oldu! Kadına dokunmayan devrimlerin ömrü kısa olur. Bizim kadınlarımız Cumhuriyet Devrimini tarihe mıhlamıştır!

‘MİLYONLARIN SESİYİZ’

“Bugün alnı açık, başı dik-fabrikada, tarlada, okulda, laboratuvarda, sanatta, sporda… Emeğin her türüyle üreterek Atatürk’ün açtığı yolda yürüyoruz. Onurumuzla, inancımızla yürüyoruz. Arkamızda, toplumumuzun gelecek inşasında erkekle yan yana iş başı yapmayı bekleyen milyonlarca kadınımız var. Biz burada onların sesiyiz.

‘ÜRETEREK VAR OLMAK’

“Biz kadınlar, toplumsal yaşamda üreterek var olmak istiyoruz. Önümüzdeki engeller kaldırılsın! Mahalleleri donatan devlet kreşleri, devlet bakımevleri istiyoruz. Kız çocuklarına göstermelik eğitim değil, onları meslek sahibi yapan eğitim istiyoruz. Emperyalist kapitalist sisteme son diyoruz! Sözün özü, küresel sistemin atıl bıraktığı milyonlarca kadınımız ve işsiz gencimiz için halkçı, kamucu, devrimci, bağımsızlıkçı Atatürk dönemi ekonomik sistemin yeniden işbaşı yapmasını istiyoruz.

‘EMPERYALİZMİ LANETLİYORUZ’

“Yüce milletimizin 100 yıl önceki bağımsızlık savaşını emperyalizmi alt ederek sonuca ulaştıracağız. Emperyalist küresel sisteme karşı milli üretim seferberliğiyle ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızı kazanacağız. Bugün emperyalizme karşı savaşın en ön cephesi Gazze’de, Filistin halkının yanında açılmıştır. Biz Cumhuriyet Kadınları, Amerika ve Avrupa emperyalizminin ‘vurun, öldürün, sürün’ naralarıyla mazlum Filistin halkının üzerine çökmesini lanetliyoruz!

‘ZAFER BİZİ BEKLİYOR’

“Artık kendi halklarının bile midesini bulandıran küresel zalimler! Gazze’de ölen her Filistinliyle tarihin çöplüğüne biraz daha itiliyorsunuz. İnsanlık sizi tükürecek, az kaldı! İşte orada en önde Cumhuriyet Kadınları olacak! Emperyalizme karşı tam bağımsızlık. Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için üretmek. Üretmek için Atatürk’ün çizdiği yol! Zafer bizi orada bekliyor.”

‘TÜRKİYE VE FİLİSTİN KAZANACAK’

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Türk ve Filistin halkının emperyalizme karşı savaştığını söyledi. Mustafa, “Söz veriyorum siz ve biz aynı zamanda kazanacağız.” dedi. Mustafa şöyle konuştu: “Filistin adına sizleri kutluyorum. Bütün insanlarımızın adına sizin 100. yılınızı canı gönülden kutluyorum. Mutluluğunuz bizim mutluluğumuzdur. Aynı duyguları yaşıyoruz. 100 yıl önce bugün gibi… Atatürk durdu ve Cumhuriyeti ilan etti. Emperyalizme karşı savaşı kazandıktan sonra Cumhuriyeti ilan etti. Emperyalizme karşı büyük başarı kazandınız. Büyük cumhuriyeti kurdunuz ve örnek oldunuz, bu bölgede.

‘KUDÜS’E SAHİP ÇIKACAĞIZ’

“Aynı sizin olduğu gibi bizim de haklarımızı hedef alıyor emperyalizm. Bütün askerlerini ve güçlerini Gazze’ye savaşa yöneltiyor. 23 gündür Gazze’de insanlarımızı bombalıyorlar. Büyük soykırım yapıyorlar bölgede. Bizim halkımız hep ayakta ve dik duracaktır. Gazze’den size saygı ve selamlar. Biz Filistin halkı yerimize, vatanımıza ve Kudüsümüze sahip çıkacağız. Ne gerekirse kanımızla canımızla burada savunacağız. Türkiye’nin doğusundan Batısına destek verdiğiniz için teşekkürler. Böyledir bütün haklı ve kahraman devletler.

‘MAZLUMLARIN YANINDA DURDUNUZ’

“Mazlumların yanında duruyorsunuz. Söz veriyorum siz ve biz aynı zamanda kazanacağız. Bütün insan dışı insanlara karşı kazanacağız. Çünkü biz zalim bir dünyada yaşıyoruz. Mazlumun yanında oluyorsunuz. Tarihte her zaman zulüm devam etmeyecektir. Mazlum kazanacaktır. Haklıyız.”

TÜRK GENÇLİĞİNİN PAROLASI: ATATÜRK DEVRİMİ

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Kayahan Çetin konuşmasında Cumhuriyetin 100. Yılında Türk gençliğine yol gösteren parolanın “Atatürk Devrimi’ni tamamlama bayrağını açmak” olduğunu bildirdi. Çetin, Atatürk Devrimi’ni tamamlamak için görev başında olduklarını kaydetti. Çetin özetle şöyle konuştu:

“Tarihten bir yol gösteriyor bize, hangi yoldan yürüyeceğimizin bir işaret fişeği. Yedi düvel emperyaliste ve padişaha isyan ederken, zincirlere vurulmaya karşı savaşırken, tüm mazlumlar dünyasına umut ışığı olurken, sömürge edilmeyi kabul etmeyen, açlığa, yokluğa, karanlığa savaş açmış bir iradenin İstiklal yolunu gösteren bir eylem: Ankara’ya gelmek. Ankara’ya gelme eylemi; Ankara’da, milletin bağrında bir milli Meclis, milli hükümet kurmak demek. Teslim olmuş padişah iradesinin yerine milletin iradesini koymak demek. Milletin sinesinde bir devrim yapmak demek. Ve ancak o devrimle kurulan Meclisle, o Meclis’in ordularıyla zafer kazanmak, düşmanı kovmak demek.

100. YILDA YOL GÖSTEREN PAROLA

“100. yılımızda bugün bize yol gösteren parola: Karşı karşıya olduğumuz tehditlerin üstesinden gelmek için, bu darboğazdan kurtulmak için yeniden devrim bayrağını, Atatürk Devrimi’ni tamamlama bayrağını açma zamanıdır. Yeniden Türk Devrimi deme zamanıdır. 150 yıllık şanlı Türk Devrimi tarihine sarılarak bugünün görevleri için iş başı yapma zamanıdır. Bunun için yine Ankara’da bayrak açma zamanıdır! Bugün bir bayrak açıyoruz! Hangi koşullarda? Başımızı kaldırdığımız zaman manzara nedir?

MAVİ VATANA GÖZ DİKTİLER

“Gazze bombalar altında. ABD ve İsrail haydutları zulümlerini sergiliyorlar tüm dünyanın gözü önünde. Bu haydutların silahları sadece Filistin’e dönük değil; tüm Batı Asya’ya, tüm mazlumlara, tüm insanlığa dönmüş! Ege’ye bakalım; Yunanistan’ın elindeki Ege adalarında kurulmuş Amerikan üslerini göreceğiz, sınırımızda Dedeağaç’a bakalım ABD’nin tarihe geçmiş askeri yığınağını göreceğiz. Doğu Akdeniz’e bakalım; Türkiye’yi hedefe koymuş, namluyu üstümüze çevirmiş ABD-İsrail-Yunanistan tatbikatları göreceğiz. KKTC’mizi boğmak isteyenleri, Mavi Vatanımıza göz dikenleri göreceğiz.

YOLUMUZ DİKENLİ

“Dost ve düşman bu kadar açıktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında koşullar zordur. Yolumuz güllük gülistanlık değil dikenlidir, sarptır. Fakat biz görevini Gençliğe Hitabeden almış, Birinci Vazifesine sarılmış gençliğiz. Ne diyordu büyük devrimci önderimiz Atatürk? “Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Düşünmeyeceğiz! Göreve atılacağız.

ÜRETİM DEVRİMİ SÖZÜ

“Şimdi hep birlikte bu ulu karargahın önünde, bu kızılca günde Gençliğe Hitabeden aldığımız görevle söz verelim, yemin edelim! Cumhuriyet’in yeni yüzyılında, ulu önderimizin mirasına sarılarak, Atatürk Devrimi’ni üretenlerle, emekçilerle, gençlerle, kadınlarla biz tamamlayacağız, söz mü? Ekonomimizi küresel tefecilerin ellerine bırakmayacağız, Atatürk’ün dünya şampiyonu olmuş halkçı-devletçi modelinden ilham alacağız, Üretim Devrimi yapacağız, üreteceğiz ve hakça bölüşeceğiz. Söz mü?

TOPRAKLARIMIZDAN KOVACAĞIZ

“ABD ve İsrail’in zulmünü, işgalini durduracağız, emperyalistleri bu topraklardan kovacağız. Söz mü? Tam Bağımsız ve Üreten Türkiye bayrağını göndere çekeceğiz; yeni yüzyılımızda hayalimizdeki Türkiye’yi kuracağız. Söz mü? Sözümüz sözdür. Yeminimiz bakidir. Tüm mazlum milletlerle kol kola, omuz omuza Atatürk’ün işaret ettiği “emperyalizm ve sömürgeciliğin yeryüzünden silindiği” bir geleceğe yürüyeceğiz.

ABD ÜSLERİ ÜLKEMİZDEN DEFOLUN

“İstiklal Savaşında kanımızı, canımızı feda ederek kurduk bu Cumhuriyet’i. Bugün bağımsızlığı için savaşanları en iyi biz anlarız. Siyonizme karşı bağımsızlığı için savaşan Filistinlilere selam olsun! Filistinlilere en büyük yardım, ülkemizin güvenliği için en önemli adım: 15 Temmuz’un karargahı İncirlik üssüne el konsun, topraklarımızda İsrail için gözcülük yapan Kürecik üssüne el konsun. ABD üsleri ülkemizden defolsun. Türkiye-Suriye-Rusya-İran el ele versin, vatanımızı tehdit eden bölücü ve yobaz terörü temizlesin, PKK’ya beyaz bayrak çektirsin.

ATATÜRK DEVRİMİ’Nİ TAMAMLAYACAĞIZ

“Yeni yüzyıl bizlerindir. Bizi biz yapan, kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetimizi kuran, kökleri Mithat Paşalara, Namık Kemallere, Talat ve Enver Paşalara uzanan, Atatürk Devrimiyle doruğuna ulaşan Türk Devrimi’nin mirasçılarıyız. Yeni yüzyılda bu yürüyüşü hedefine ulaştıracağız. Atatürk Devrimi’ni tamamlayacağız. Atatürk bizim, Cumhuriyet bizim, yarınlar bizim, Türkiye hepimizin! Zaferler bizimle olsun, saygılar ve selamlar.”