Ana Sayfa Haberler VATAN PARTİSİ’NDEN HALK OYLAMASI AÇIKLAMASI: PİRUS ZAFERİ

VATAN PARTİSİ’NDEN HALK OYLAMASI AÇIKLAMASI: PİRUS ZAFERİ

1198

 

16 Nisan akşamı aydinlik.com.tr ve Ulusal Kanal canlı yayınlarına bağlanan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu PERİNÇEK sonuçların şaibeli olduğunu belirterek ‘Bu sonuçlara göre AKP’nin meclis çoğunluğunun sonu gelmiştir’ dedi. Canlı yayında ifade ettiği fikirlerini bugünkü Aydınlık Gazetesi’ndeki köşesinde de tekrarlayan Doğu Perinçek’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Bu satırları yazdığım sırada, Yüksek Seçim Kurulu, daha resmî sonuçları açıklamış değildi. Ancak Anadolu Ajansı, Evet oylarının yüzde 51, Hayır oylarının ise yüzde 49 olduğunu açıkladı. Mühürsüz pusulalara, kanun dışı uygulamalara şimdilik girmiyoruz. Ama bu Halk Oylamasının mahkemelik olduğu bellidir.

PİRUS ZAFERİ

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, resmî olmayan Ajans haberine göre konuştular. Söylediklerine dikkat ediniz, yaşadığımız sürecin ciddiyetinin çok uzağındadır. Yağmurda ıslanmaktan öte bir tecrübeleri ve bilgileri bulunmuyor. Gelecek öngörüleri ve beklentileri de bulunmuyor. Ağırlığı olan bir duruş görülmüyor.

Bu tür başarılara “Pirus zaferi” deniyor. Kazandıkları başarı, kaybettiklerinin ve kaybedeceklerinin çok altında bulunmaktadır. Oylamayı yüzde 51 kazandıklarını söylüyorlar, fakat önümüzdeki bütün seçimleri şimdiden kaybetmişlerdir. Kaybettikleri ve kaybedecekleri, kazandıklarına ağır basıyor.

AKP ARTIK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ DE MECLİS SEÇİMİNİ DE KAZANAMAZ

Kolaysa erken seçime gitsinler. Tayyip Erdoğan, elindeki Cumhurbaşkanlığı koltuğunu da kaybedecektir ve kurdukları Cumhurbaşkanlığı sistemini AKP’li bir başkan değil, Türkiye’nin seçilecek Cumhurbaşkanı uygulayacaktır.

Meclis çoğunluğu da artık AKP için bir hayaldir.

1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 64 olan AKPMHP oyları toplamı yüzde 51’e düşmüş bulunuyor. Bir buçuk yılda çok ağır bir kayıp. Buna baş aşağı gidiş denir. Ve daha önemlisi, önümüzdeki süreç AKP iktidarı için umut verici değil. Borç batağında çırpınarak bulabilecekleri çözüm yoktur. Türkiye’yi bütün komşularıyla kavgalı hale getirmiş ve en sonunda Yahudi lobilerine sığınmışlardır. O sığınaklarda Türkiye için de, kendileri için de bir çözüm bulunmuyor.

AKP VE MHP İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, ADANA, ANTALYA VE DİYARBAKIR’I KAYBETTİ

Seçimlerin diğer en önemli sonucu, AKP büyük şehirlerimizin hepsinde seçimi kaybetmiştir, hem de MHP desteğine rağmen. Türkiye’nin lokomotif illeri İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Diyarbakır’dır. Bu illerde AKP oyları büyük kayıp içindedir. AKP, büyük şehirlerden yalnız Bursa’da kazandı. Ancak orada da oy kaybı dehşetli boyutlarda.

Üreten Türkiye, Çağdaş Türkiye, Emekçilerin Türkiyesi, AKP’ye Hayır demektedir. Sanayici ve tüccar da AKP’ye Hayır demiştir.

YÜZDE 50 OYLA ANAYASA OLMAZ

Anayasa, milletin geniş kabulünü gerektirir.

Öyle yüzde 50 oyla kabul edilen Anayasa değişikliği yürümez. Çünkü milletin yarısı bu Anayasaya Hayır demiştir. Getirdikleri sistem, istikrar vaat etmiyor. Türkiye’nin sürekli meşruluk tartışmalarıyla kaybedeceği emek ve zaman yoktur.

OYLARI VATAN BÜTÜNLÜĞÜ VE GÜVENLİK KAYGILARI BELİRLEDİ

Millet, vatan bütünlüğünde ve huzur isteğinde birleşiyor. Hayır oylarını da, evet oylarını da vatan bütünlüğü ve teröre karşı mücadele kaygıları belirledi. AKP ve MHP, bu gerçeği daha iyi anlamışlardı. Vatan Partisi ve MHP’nin muhalif kanadı da bu gerçek üzerinden yürüdü. Bu konuyu açacağız. Geleceği belirleyen budur çünkü.

AKP’nin Kürdistan Bayrağı açması, ABD’nin Suriye bombardımanını desteklemesi ve en son Tayyip Erdoğan’ın Yahudi lobisinden medet uman bir duruma düşmesi, Hayır oyları için çok büyük olanaklar yaratmıştı. Ne var ki CHP yönetimi, bu olanakları değerlendirecek bir konumda değildi. Bu da bir tecrübedir ve elbette değerlendirilecektir.

VATAN BÜTÜNLÜĞÜ VE ÜRETİM EKONOMİSİ İÇİN BİRLİK

Türkiye, 17 Nisan’a 15 Nisan’daki tabloyla giriyor. Değişen bir şey yok.

Sorunlar aynı, çözümler de aynı.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ancak ilk seçimden sonra uygulanacak. Bu açıdan da değişen bir şey yok.

Vatan bütünlüğü ve Üretim Ekonomisi Türkiye’nin öncelikli gündemi olmaya devam ediyor.

Bu durumda milleti birleştirmek, milletin bütününü kucaklamak, sorunların çözümünde belirleyicidir

Milletin bütününü kucaklayanlar, ülkenin önünü açacaktır. Evet oylarını verenler de bizdendir, Hayır oylarını verenler de bizdendir.”