Ana Sayfa Yazılar VLADİMİR LAKTYUŞİN YAZDI: DÜNYA ANTİ-EMPERYALİST GENÇLİK BİRLİĞİ NATO’YA KARŞI İSTANBUL’DA BULUŞTU

VLADİMİR LAKTYUŞİN YAZDI: DÜNYA ANTİ-EMPERYALİST GENÇLİK BİRLİĞİ NATO’YA KARŞI İSTANBUL’DA BULUŞTU

1323

Vladimir Laktyuşin (Владимир Лактюшин), Vatanın Kaplanları, Rodina Partisi Gençlik Kolları Başkanı

Onlarca ülkeden gençlik organizasyonları Batı’nın saldırganlığına karşı koymak ve ondan korunmak için anlaştı.

REX Haber Ajansına yazdığımız bir önceki yazıda Şubat ayında Rodina (Vatan) Partisi’nin yönetim kurulu heyeti olarak, ideolojik kardeşimiz olan (vatanseverlik, ulusal çıkarlar, sosyal devlet, güçlü ordu, Batı yanlısı güçlere ve NATO’ya karşı mücadele) Türk “Vatan” Partisi ile İstanbul’da görüşmemizden bahsetmiştik. Bu görüşme Vatan Partisi’nin gençliğinin girişimiyle 18 Martta İstanbul’da düzenlenen Anti-Emperyalist Gençlik Buluşmasına katılmamıza vesile oldu. Rusya’dan Rodina Partisi gençlik kolları “Vatanın Kaplanları” olarak etkinliğe davet edildik.

18 Mart’ta İstanbul Leyla Gencer Opera Salonunda düzenlenen gösterimi, o müthiş atmosferi kelimelerle tarif etmek imkansız. Salonun bulunduğu alana geldiğimizde büyük bir kalabalık çoktan oradaydı. Birçok kişinin konuşma yaptığı opera salonunda insanlar kuyruk oluşturdu, geçişler kapandı, üst kısmı bile dolup taştı. Onları binlerce kişi takip ediyordu ve hepsi tam anlamıyla ortamın coşkusuna kapılmışlardı.

Ben ve Rodina Partisi yönetim kurulu üyesi bilgi analitik yönetim sorumlusu Fedor Biryukov Rusya’nın anti-emperyalist elçileri olarak en önden izledik programı. Salonda bizlere yerlerimize kadar eşlik eden görevliler güzel bir telaş içerisindeydi. Aynı durum diğer yabancı ve yerel konuklar için de geçerliydi. Salonda dostluk hüküm sürüyordu. Üstümüzde yan yana asılı dünyanın dört bir yanından katılan ülkelerin bayrakları vardı.

Geçen sefer geldiğimizde bizlere iki gün boyunca partililer eşlik etmişlerdi. Bu sefer bir hafta boyunca partinin gençleri yanımızdan ayrılmadı. Eminim ki bizim yanımızdan ayrılmayan gençlerin büyük bir çoğunluğu yaklaşık yirmili yaşlarındaydı, içtenlikle inanıyorum ki fikirlerini pratikte yoldaşça ve büyük bir disiplinle savunuyorlar. Bu yüzden de bizim ülkemizde büyük bir sevgiyle takip ediliyorlar. Rusya’ya da ilgi ve sevgi duyuyorlar. Bu sevgiyi somutlamak gerekir. Partilerinin gençlik kollarından bir üyenin telefonunun ekranında Stalin ve bir başka üyenin telefon müziği de “Katyuşa” idi. (Kendisi bu şarkıyı söylememizi bizden bir çok kez istedi ve Biryukov’un muhteşem sesinden dinledi) Bir diğeri bize “Katyuşa”nın “Polina Gagarina” tarafından söylenmiş bir versiyonunu dinletti ve bir başkası bize Rusya yapımı “Stalingrad” filmi hakkında ne düşündüğümüzü sordu ve bunun gibi bir çok örnek yaşandı.

Vatan Partisi’nin gençlik kolları Öncü Gençlik ile Türkiye Gençlik Birliği (ülkenin birleştirici gücü-organizasyonu) üyelerinin bir çoğu Rusya ve Rus kültürünü öğrenmek istiyor ve biz de elimizden geldikçe onlara Rusça kelime öğretmeye çalıştık onlar da bize Türkçe kelimeler öğrettiler. Kısacası oradaykan sürekli samimi bir ortamda hissettim ve yurt dışında Ruslara iyi bakıldığını gördüm.

18 Mart gününe dönelim. (Biz açılış seremonisinden önce İstanbul’daki Rus Konsolosluğuna gittik. Başkanlık seçimi vardı 18 Martta.) İlk önce Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek geldi ve konuşmasını yaptı. Uluslararası delegasyondan ilk konuşmayı Rodina Partisi’nin ideoloğu Fedor Biryukov yaptı. Bir sonraki gün Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği’nin Kongresi gerçekleşti ve ben “Vatanın Kaplanları”ndan Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği’nin yürütme kuruluna seçildim.

Toplam dokuz ülke organizasyonun yürütme kuruluna seçildi. Türkiye Gençlik Birliği, “Vatanın Kaplanları” (Rusya), Irak Gençlik Birliği, Justice for Peace Hareketi (İran), Filistin Gençlik Birliği, İsviçre Komünist Partisi, Mısır İlerici Gençlik Birliği, Bangladeş Gençlik Birliği ve Devrimci Gençlik Derneği (Hindistan). Yürütme Kurulunda yer almayan ama kongreye katılan ülkeler de vardı. Sırbistan, Azerbaycan, Lübnan, Şili, Libya, Arjantin, Venezuela, Nepal ve İtalya.

Birlik içinde bir çok farklı organizasyonu barındırıyor, bunların hepsinin kendi özellikleri var ve ideolojik olarak büyük ölçüde birbirlerinden farklılar fakat tüm organizasyonlar işbirliği anyalışı çerçevesinde hareket ediyorlar.

Örneğin İran’dan katılan kadın temsilci İslami kurallara göre giyinmişti. Seramoni başladığında onlar ve Libyalı arkadaş geleneksel İslami bir söz ile giriş yaptılar “Bismillahirrahmanirrahim”. (Esirgeyen ve bağışlayan Allahın adıyla). Diğer yanda ise komünist partilerden gelen gençler vardı. Bu arada Vatan Partisi Kemal Atatürk’ün 1920’li yıllarda başlattığı bir dizi devrimleri savunuyor. Saltanatın kaldırılması, şeriat mahkemeleri, dini tarikatların kapatılması gibi. Fakat şölende herkes birbiriyle uyum içerisinde idi ve dostluk, kardeşlik hakimdi.

Aslında her katılımcı birliği genel anlamıyla ele alıyor. Mesela Vatan Partisi ( 2015 yılına kadar İşçi Partisi, daha öncesinde Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi) kendisine bilimsel sosyalist diyor ve aynı zamanda da milliyetçilik olmadan sosyalizmin olmayacağını söylüyor. Partinin önemli isimlerinden Barlas Doğu, 1991 yılında Anavatan Partisi’nden Dışişleri Bakanlığı yapmıştı. Vatan Partisi bağımsız ulus devleti fikrini savunuyor ve Batıcı fikirlere karşı.

Ya da örneğin İsviçre delegasyonunun başındaki isim Massimiliano Ay; biz ırkçılığa enternasyonalizim adına kesinlikle karşıyız, ama göçmen problemi Avrupa’nın ciddi bir sorunu dedi. Irak heyeti ise şu an temel siyasetlerinin bir ideoloji değil vatanseverlik olduğunu vurguladı. Onlara göre şuanda Irak; Şii güney, Sunni kuzey ve Kürdistan olarak üçe bölünmüş durumda. Farklı etnik grupları temsim eden devlet başkanları ve parlamentolar sadece birbirlerini göz ardı etmekteler. Ve bu bölünmeyi yaratan emperyalizmdir.

Rodina Partisi’nden sosyal-vatanseverler şüphesiz hazırlar. Onlar dostluk çerçevesinde bir Rusya kuracaklar. Tüm partiler ve heraketler NATO askeri tehdidine karşı birleştiler. Dünya Anti-Emperyalist Gençlik Birliği’nin sembolünde bir yumruk göğe yükseltilmiş bombardıman uçaklarını dağıtıyor.

İran, Irak, Suriye, Rusya emperyalistlerin saldırısına karşı birleştiler dedi Vatan Partisi’nin lideri Doğu Perinçek konuşmasında. Eğer birlik olmazsak bizi dağıtırlar Yugoslavya ve Libya’da olduğu gibi.

Forumda bir sonraki Dünya Anti-Emperyalist Gençlik Birliği buluşmasının İran’da olabileceğini konuştuk. Bu arada Irak Gençlik Birliği üyesi arkadaşlardan gelen soru vardı. Rodina parlamentoda Irak hakkında ne diyor. Onları davet ettik. Gelip Temmuz ayında parlementoda izleyebilirler. Yerleri hazır.

oncugenclik.org.tr, 04.04.2018