Ana Sayfa Haberler ZAFER KARS: ABDÜLHAMİTÇİLİK HAYALLERİ ÜNİVERSİTELERDE HAYATA GEÇİRİLİYOR

ZAFER KARS: ABDÜLHAMİTÇİLİK HAYALLERİ ÜNİVERSİTELERDE HAYATA GEÇİRİLİYOR

949

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Zafer Kars, üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinin kaldırılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Kars, “Müstakbel başkana bilim ve akademi dünyamız üzerinde ancak monarşilerde, krallarda, mutlakiyetle yönetilen ülkelerde rastlanan bir tasarruf yetkisinin verildiğini görüyoruz. Abdulhamitçilik hayalleri üniversitelerde hayata geçiriliyor. Bu kabul edilemez, bu tür uygulamaların yıkımlarla sonuçlandığını tarihimizdeki örneklerle biliyoruz.” dedi.

 

Son KHK’de rektörlerin YÖK’ün önerisiyle doğrudan cumhurbaşkanı tarafından atanmasına yönelik düzenleme, cumhuriyet üniversitelerinin geleneklerine, özerk üniversite kavramına aykırıdır. Yapılan değişikliğin teknik yönleri tartışılabilir ancak esas olan siyasi anlamıdır.

 

Bu Düzenlemenin Başkanlık Tartışmalarıyla Denk Gelmesi Manidar

 

Müstakbel başkana bilim ve akademi dünyamız üzerinde ancak monarşilerde, krallıklarda, mutlakıyetle yönetilen ülkelerde rastlanan türden bir tasarruf yetkisinin verildiğini görüyoruz. Abdulhamitçilik hayalleri üniversitelerde hayata geçiriliyor. Bu kabul edilemez, bu tür uygulamaların yıkımlarla sonuçlandığını tarihimizdeki örneklerle biliyoruz.
Bu düzenleme ile üniversitelerde tek kişinin iradesine dayanan keyfi ve kişisel bir yönetim sistemi kurulacaktır. Yetkileri zaten çok geniş olan rektörler, üniversitelerindeki akademisyenlerin deneyime dayanan öneri, uyarı ve tavsiyelerini göz ardı eden uygulamalarda bulunabileceklerdir.

 

Üniversitelerdeki Sorunların Temeli Aynı Anlayışla Çıkarılan YÖK Yasası

 

Üniversitelerimizdeki sorunların benzer bir anlayışla hazırlanan YÖK Yasası’nın eseri olduğunu bir kez daha hatırlatmamız gerekir.
Cumhurbaşkanının üniversite, bilim ve akademi dünyasına doğrudan müdahalesi sorunları daha da arttıracaktır. Üniversitelerimizin bozulmuş olan kurumsal yapılarını daha da tahrip edecektir.
Üniversite rektörleri; adaylarının belirlenmesinde ve atanmasında cumhuriyet üniversitelerinin geleneklerini, öğretim üyelerinin eğilimlerini, deneyim ve liyakati esas alan bir süreç sonunda belirlenmeli ve atanmalıdırlar. Bu süreçte Cumhuriyet ilkelerine, bilime ve akademi kurullarına bağlılık esas etken olmalıdır.

 

oncugenclik.org.tr, 1.11.2016