Ana Sayfa Haberler Ankara İktisat Kongresi’nde “devletçilik” tartışması: CHP Gençlik Kolları reddetti, Vatan Partisi Öncü...

Ankara İktisat Kongresi’nde “devletçilik” tartışması: CHP Gençlik Kolları reddetti, Vatan Partisi Öncü Gençlik devletçiliği anlattı

405

Ankara’da düzenlenen 1. İktisat Kongresi’ne CHP ve Vatan Partisi temsilcisi arasındaki devletçilik tartışması damgasını vurdu.

Hürşuur Platformu, 8 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da I. İktisat Kongresi düzenledi. Çeşitli siyasi partilerin gençlik kollarının katıldığı kongreye Vatan Partisi Öncü Gençlik’i temsilen Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Ata Ogün Kaplan katıldı.

Kongre’de sunum yapan Vatan Partisi’nin ekonomi programını anlatan Ata Ogün Kaplan, “Türkiye, Atatürk’ün vefatıyla içine girdiği ve 24 Ocak 1980’den bu yana son 40 yılı çok ağır şartlar altında geçen Atlantik sisteminden çıkıyor. Ne dayattı bu sistem bize? Üretmeden tüketmeyi, kamu işletmelerimizi özelleştirmeyi, üreticimizi koruyan gümrük duvarlarımızı indirmeyi. Kendi kendine yetebilen Türkiye’yi Batı’ya bağımlı hale getirdiler. 12 Eylül 1980 darbesini de bu kararları silah zoruyla uygulatmak için yaptılar.” diyerek Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sorunların kaynağının 1980’e dayandığının altını çizdi.

Bugünkü ekonomik süreç için ise “Şimdi bu sistem iflas etti. Fabrikalar, dükkanlar kendini döndüremiyor. Çiftçi traktörüne mazot koyamıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticiler, öğrenciler, memurlar böyle gitmez diyor.” yorumunda bulundu.

“KARAMSAR DEĞİL UMUTLUYUZ”

Siyasi partilerin gençlik kolu liderlerinin, kongredeki sunumları ile Türkiye’nin ekonomik gidişatına dair çizdikleri karamsar tabloya karşı Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Ata Ogün Kaplan “Tablo karamsar gibi gözüküyor ama biz karamsar ve umutsuz değiliz. Çünkü Vatan Partisi var, Vatan Partisi’nin Üretim Devrimi programı var. Tasarruf, yatırım, istihdam ve üretim olarak sunduğumuz plan programımız Türkiye’nin önündeki tüm engelleri kaldıracak.” diyerek Türkiye’nin önündeki ekonomik çözümün Vatan Partisi’nin programıyla olacağını vurguladı.

Kaplan konuşmasının devamında, “Bunun yanında, bize yıllardır bizi sömürenleri, kaynaklarımıza çöreklenenleri dost olarak gösterdiler. ABD müttefikimizdir dediler. Bu da sistemin bir dayatmasıydı. Oysa bizim gerçek dostlarımız birlikte paylaşıp birlikte yediklerimizdir. Başta komşularımız Rusya ve İran olmak üzere, Türk Cumhuriyetleri, can Azerbaycanımız ve dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin Halk Cumhuriyeti ile el ele vererek zorluklardan çıkabiliriz.” dedi.

“GENÇLİĞİN VATAN PARTİSİ VAR”

Partilerin ekonomi programlarına dair sunumlarda Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Ata Ogün Kaplan, “Gençliğin Vatan Partisi var. Vatan Partisi iktidarında biz gençler, sırtımıza yüklenmiş ağır yükleri değil hedeflerimizi, hayallerimizi ve ülkemizi ileriye taşımayı düşüneceğiz. Niteliksiz eğitime son vereceğiz. Apartman üniversitelerinde değil bilim yuvalarında buluşacağız. Gençlerin sırtından KYK borcu, harç, kaynak kitap gibi yükleri alacağız. Kültür, sanat ve spor aktivitelerine hem maddi kaynak sağlayacak hem de zaman yaratacağız.” diyerek Vatan Partisi’nin gençler için sunduğu çözümleri anlattı.

DEVLETÇİLİKTEN VAZGEÇEN CHP’YE VATAN PARTİSİ’NDEN YANIT

Kongrenin açık oturum bölümünde, CHP Gençlik Kolları Temsilcisi Kamil Sarı, gelen soru üzerine Türkiye’nin ekonomi politikasının tamamen serbest piyasanın elinde olması gerektiğini savundu. Sarı, “Ekonomiyi serbest piyasaya teslim etmemiz lazım, devlet müdahalesi ve devlet işletmesi olmamalı. Devletçilik programı başarılı olsaydı Sümerbanklar batmazdı.” dedi.

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Ata Ogün Kaplan ise “Altı Ok’un en temel ilkelerinden olan devletçiliği red mi ediyorsunuz?” diyerek CHP temsilcisini köşeye sıkıştırdı. 

Kaplan, sözlerine “Devletçilik, Altı Ok’un en önemlilerinden biridir. Aynı zamanda Atatürk’ün karma ekonomisini temsil ediyor. 1930’ların başından itibaren cumhuriyetin kalkınma hamlesi devletçilik ilkesiyle oldu. Fabrikalar devletçilik ilkesiyle kuruldu, tarlalar devletçilik ilkesiyle sürüldü, insanımız bu şekilde iş sahibi oldu.” diyerek devam etti. Kaplan’ın yaptığı çıkış katılımcılardan da yoğun alkış aldı.

CHP Gençlik Kolları temsilcisi Kamil Sarı ise sözlerini, “Bunlar benim kişisel görüşlerim değil. Genel Başkanın ve tüm partinin görüşleridir” diyerek savundu.