Ana Sayfa Yazılar BERKE BERKİL YAZDI: PARTİLİ MÜCADELENİN DURMAYAN SAATİ: HASAN YALÇIN

BERKE BERKİL YAZDI: PARTİLİ MÜCADELENİN DURMAYAN SAATİ: HASAN YALÇIN

1816

Berke Mustafa Berkil, Öncü Gençlik GYK Üyesi ve İstanbul İl Sekreteri

Bugünün Aydınlıkçı gençlik kuşağı açısından kitapları, yazıları okunan ve tespitlerinin güncelliği şaşırtan ancak yakından tanıma fırsatına erişemediğimiz Hasan Yalçın Ağabeyimizin 16. ölüm yıldönümündeyiz.  Devrimcilik kavramını hayatının her alanında yaşatan ve kendisinde somutlaştıran, devrim tarihimizde var olan en müstesna örneklerden birisidir.

Peki nedir Hasan Yalçın’ı Hasan Yalçın yapan?

Dönem Devrimciliği Değil Hayat Boyu Partili Devrimcilik

Hasan Yalçın ağabeyimiz üniversiteye başladığı yıllarda ülkemizde yükselen antiemperyalist hareketin içerisinde bilimsel sosyalizmle tanışır. Bundan sonrasında hayat onun için yanlış ya da eksik gördüğü şeyleri yamamak değil, kökünden sökmek ve yerine yenisini koymak olmuştur. Bu iradesini hayatının sonuna kadar sürdürmüştür. Kimileri gibi, ‘herkesin ayakta olduğu dönemlerde ayakta olup’ baskı dönemlerinde kendi köşesine çekilmemiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Talebe Cemiyeti Başkanlığı ve daha sonrasında Aydınlık Hareketin ilk örgütü TİİKP’den itibaren her dönem örgütlü olmayı en başa yazmıştır.

Ona göre örgütlü olmayan devrimci olamaz. Her köşe yazısında, her konuşmasında örgütlü olmayı, bir partinin üyesi olmayı ve devrimciliğin ancak ve ancak partili olarak var edilebileceğini vurgulamıştır.  Parti onun için en önemli şeydir. İnsanın insanı sömürmediği, kimsenin aç kalmadığı bir dünyaya ulaşmak için gerekli kuvveti sağlayacak olan araçtır parti.

En çok bilinen “Partisi olmayan halkın hiçbir şeyi yoktur; partisiz yığınlar oradan oraya savrulan kum yığınları gibidir.” sözü düzeni değiştirmek için hayatın merkezine partiyi koymasının kanıtıdır.

Örgütlü olmayı parmaklıklara sıkışmak olarak gösterip partili olmaktan kaçan “aydınlar”la her dönem alay etmiştir.  Çünkü o partili insanın özgürlüğünün en müstesna örneğidir.

Hasan Yalçın ağabeyimize göre “Parti bizim ortak aklımızdır. Bütün üyelerin akıllarının toplamından bin kere daha büyük bir ortak akıldır parti.” İnsanlığın önündeki bütün sorunları çözerek özgürleşeceği bir dünyanın hayalini kurar. Ona göre insanların sorunlarını çözecek büyük zekayı yaratmak ancak hepimizin zekaları ile olabilir. Aydınlık Hareketi’nin esaslarındandır “ tartışmada hoşgörü, fikirde birlik” . Her şeyi, her fikri sonuna kadar tartışmak ve tartışmadaki insanların ortak aklı ile sonuca ulaşmak kararı almaktır esas olan. Bu gelenekte pişen Hasan Yalçın işte bu sebepten ötürü ortak aklın yaratılmasını sağlayan partiyi insanların en özgür olduğu yer olarak görmektedir.

Hayatta en hakiki yol gösterici bilimdir!

Önemli olan esası tespit etmektir. O da günün sorunlarına odaklanarak olur. Geçmişe ve hesaplarına takılıp kalmamak devrimcinin yapması gereken şeydir. Hayatın her alanında örgütlü olmak hayatın her alanında “Yeni bir düzen nasıl kurulur?” sorusuna verilecek cevabın teorisini yapmak ve onu her gün hayatta sınayarak teoriyi geliştirmek demektir. Budur Hasan Yalçın’ın düsturu. İşte bu sebeple Atatürk’ün sözündeki gibi yol göstericisi bilimdir. Onun ışığında insanlığın kurtuluşu için çözüm yolları aramıştır. Her fikrini gazetemize, dergimize yazarak insanlara aktarmayı amaçlamıştır. Her konuyu ele alıp incelemek, derinlemesine tartışmak boynunun borcudur.  Partinin her kademesinde önder görevlerde bulunmuş Türkiye’yi karış karış gezmiştir. Her gördüğü sorunu düşünmüş ve çözüm önerileri için her yerde tartışmaya açmıştır.

          Kibre, teslimiyete karşı sadelik ve irade

Hasan Yalçın ağabeyimiz bir devrimcinin nasıl yaşaması gerektiyse o şekilde yaşadı. Devrimcinin başta kendi geçmişi olmak üzere zengin bir birikim ve kültürden beslenmesi gerektiğini kavramış ve bunu hayatına uygulamıştır. 200 yıllık Türk Devrimi tarihini incelemiş fedailik geleneğini görmüş bu fedai geleneği yaşamıştır. Onun için karşılık düşünmeksizin vermek esastır.

Aydınlık Hareketinin geleneği de bu fedai geleneğin içerisinde pişerek vuruldukça sağlamlaşmak kırıldıkça çelikleşmek olmuştur. Bu sebeple Hasan Yalçın’ı zincirlere vurdukça Partisiyle birlikte sağlamlaşmış kırmaya çalıştıkça çelikleşmiştir.

Milletine bağlılık olmazsa olmazıdır Aydınlık Hareketinin ve Hasan ağabeyimizin. Milletini hor görmemek değil her zaman halktan bir şeyler öğrenmenin ve öğrenebilecek olmanın verdiği mutlulukla halkına koşar. Yunus Emre’nin “Kibirdir yorulup yollarda kalan” sözünü düstur etmiştir. Kibre yer yoktur hayatında.

Mutluluk kaynağı milletinin kurtuluşudur ne para ne pul, ne şan ne de şöhret. Her zaman da mutluluğu para,pul, şan, şöhrette arayanlarla mücadele etmiştir. Devrimcinin milleti gibi sade yaşaması ve her zaman etrafına bu yaşam tarzıyla örnek olması gerektiğini savunur. Her zaman da böyle yaşamıştır.

Ona göre aydınların devrimci oluşu iki şekilde olur. Ya vicdanları onları mutluluğu başka insanların mutluluğunda aramaya iter ve devrimci olmaya ikna eder ya da akıl yoluyla devrimci olurlar. Aydınlık Hareketinin tarihindeki devrimci aydınlar hem vicdan hem akıl ve bilinç yolunu birleştirerek devrimci olmuşlardır. Hasan Yalçın ağabeyimiz de onlardan biridir.

Teslimiyet yoktur lügatında. Partisi hariç kimseye de eyvallah dememiştir. İradesi milletinin kurtuluşu için aman demeden mücadele etmektir.  Devrimci iradesiyle anıt gibi kimi “solcular” dönerken ayakları titremeden mücadeleye devam etmiştir.

 

En önemlisi ise Hasan Yalçın ağabeyimizin bize bıraktığı mirası olan devrimci mirası ve sorduğu sorulardır.  “ Partimizin öncülük iddiası ne kadar geçerlidir?” sorusunu tartışmamız gerekmektedir.

Türkiye’de siyasi süreç Partimizin programının kısmen uygulanmasına kadar gelmiştir.  Amerikan emperyalizmi ile hesaplaşmanın giderek arttığı, Amerikan aparatlarına operasyonların hız kesmeden devam ettiği bir süreçte Türkiye emperyalizm ile hesaplaşırken gerçek müttefikleri olan dünün Mazlumlar Dünyası olan Avrasya ülkeleri ile kucaklaşmaktadır. Toplam olarak Türkiye’nin vatan ve hürriyet mücadelesinde partimizin siyasesetlerinin öncülüğü daha da fazla somutluk kazanmaya devam etmektedir. Bundan sonrası için partimiz Türkiye’nin bütün vatansever kuvvetlerini çevresinde toplayabildiği ölçüde başarılar kazanacak ve Türkiye’nin vatan ve hürriyet mücadelesinde ikinci taarruzunu başarıya ulaştırmasını sağlayacaktır.

Hasan Yalçınların Yetişeceği Bir Türkiye Yaratacağız

Bu noktada Hasan Yalçın ağabeyimizden  bize kalan ‘Hasan Yalçın Saatiyle’ çalışmayı önümüze koyacağız. Çünkü Hasan Yalçın Saatinde devrimci irade, akıl ve çözüm var. Çünkü Hasan Yalçın Saatini işlettiğimiz zamanlarda kazandığımız başarılar ortadadır. Ergenekon-Balyoz Kumpaslarını yıkıp atmak, Ermeni Soykırımı Yalanını tarihin çöplüğüne göndermek, FETÖ ve PKK operasyonlarını başlatmak, 15 Temmuz Amerikancı Fetullahçı Darbe Girişiminin bastırılması, ve üniversitelerin-liselerin vatanseverliğin kaleleri haline getirilmesi gibi arka arkaya gelen başarılar, Hasan Yalçın Saati ile çalışarak kazandığımız başarılardır.

Öncü Gençlik olarak Hasan Yalçın Saatini işleteceğimiz yeni bir mücadele dönemi için Önce Vatan Öncü Parti 1. Olağanüstü Kurultayımızı gerçekleştiriyoruz.

Öncü Gençlik olarak Hasan Yalçınların yetişeceği bir Türkiye için Önce Vatan diyen vatansever gençliği Hasan Yalçınlar olmak için Öncü Partiye davet ediyoruz.

oncugenclik.org.tr, 29.8.2018