Ana Sayfa Haberler DÜNYA’DAN ÖNCÜ GENÇLİK’E TEBRİK YAĞDI

DÜNYA’DAN ÖNCÜ GENÇLİK’E TEBRİK YAĞDI

1399

3 Eylül’de Ankara’da düzenlenen Öncü Gençlik 1. Olağanüstü Kurultayına Dünya’nın dört bir yanından tebrik mesajları geldi. Devrimci gençlik örgütlerinin kurultaya gönderdikleri mesajlarda, birlik, dayanışma ve mücadele vurguları yer aldı.

Vatan Partisi Öncü Gençlik’in düzenlediği 1. Olağanüstü Kurultaya yurt içinden ve yurt dışından tebrik mesajları yağdı. Çin’den Filistin’e, Hindistan’dan Irak’a dünyanın devrimci gençlik örgütleri Öncü Gençlik’in Türkiye’de ve Dünya’da verdiği antiemperyalist mücadeleyi desteklediklerini bir kez daha ilan etti. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önde gelen, aydın isimleri de, kurultaya başarı dileklerini iletti.


YÜKSELEN DÜNYA ÖNCÜ GENÇLİK’İ SELAMLADI

Çin Komünist Gençlik Birliği’nin kurultaya gönderdiği mesajda “Vatan Partisi ve değerli örgütünüz Çin-Türk ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve ülkenin bağımsız gelişme politikasını pozitif yönde desteklemektedir. Bundan dolayı sizleri yürekten tebrik ediyoruz.Gelecekte Çin Gençlik Birliği olarak değerli örgütünüzle derin arkadaşlık bağlarıyla Çin-Türk Gençlik ilişkisini durmaksızın büyüyen ve gelişen daha geniş bir seviyeye taşımak ümidindeyiz” ifadeleri yer aldı.


Kurultaya büyük şair Nazım Hikmet’in “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır/ En güzel çocuk henüz büyümedi…” dizelerini armağan eden RusyaRodina Partisi Gençlik Kolları “Batı basını Rusya ve Türkiye’nin uluslararası izolasyonundan, ekonomilerimizin çöküşünden ve halklarımızın yozlaşmasından bahsetmektedirler. Fakat gözlerimizle gördüğümüz, kulaklarımızla işittiğimiz şeyler bunun tam aksini göstermektedir. Dünya uyanmaktadır. Halklar ve ülkeler ABD ve Batı Dünyasının hegemonyasına karşı ciddi şüpheler duymaktadır.Biz birleşince yenilmez oluruz!” mesajını kurultaya iletti.

İsviçre Komünist Gençliği ise “Kendinizi halkınızın geleneksel tarihinin içinde görerek ve Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci vatanseverliğiyle Marx, Engels, Lenin ve Mao’nun bilimsel sosyalizmini birleştirerek her zaman halka hizmet etmeye hazır, oldukça yapılaşmış ve faal bir örgüt oluşturdunuz. Türkiye Atlantik sisteminden kaynaklı bir ekonomik kriz yaşıyor ve Partiniz, on yıllardan beri bu durumu öngörmüş ve doğru bir şekilde doların yasaklanmasını önermişti. Küresel referans para birimi olarak doların hegemonyası yıkılmalıdır.” diyerek tebrik mesajlarını yolladı.

 

DEVRİMCİ GENÇLER ANTİEMPERYALİST MÜCADELEDE BİRLEŞTİ

Filistin Gençlik Birliği ise gönderdiği tebrik mesajında “Değerli dostlar, bildiğiniz gibi günümüzde ülkelerimiz (Filistin, Suriye, Türkiye)  bölgemizi tahakküm altına almayı hedefleyen İsrail ve Amerikan Siyonist, emperyalist projelerine direniyorve emperyalist bir savaşla yüz yüze. Bu nedenle birliğimiz projenin bozguna uğratılmasında bu savaşa karşı birlikte durmamızın çok önemli olduğunu düşünüyor” dedi.

Bangladeş Gençlik Birliği ise “ABD emperyalizmine karşı savaşmak için birleşik bir dünya gençlik gücü oluşturmamız gerekiyor. Hep birlikte yeni bir dünya kuracağımıza inanıyoruz. Sizlere üstün başarılar diliyoruz” mesajını kurultaya iletti.

 

İran Gönüllü Halk Güçleri (BESİC) kurultaya mesajını “Bütün dünyada başta Amerikan emperyalizmine karşı olmak üzere zulüm ve sömürüye karşı mücadele edenlerin yanındayız.Geldiğimiz noktada, mücadelenin büyük bir bölümünün ekonomik alanda olduğu açıktır. Bu anlamda Amerikan emperyalizmi ve küresel sömürge sistemine karşı bütün dünyadaki milli yatırımcılar birbirleri ile işbirliğini geliştirmeli, ekonomik kapasitelerini artırmalı, ülkeler ve milletler arasında fikri ve ekonomik işbirliğini geliştirmelidir.BESİÇ olarak, bu bilinç ile kongrenizi selamlıyor, anti-emperyalist mücadelede yanınızda olduğumuzu ilan ediyoruz” şeklinde bildirdi.

 

Türkiye’deki gençlik hareketinin emperyalizme karşı verilen mücadelede hep öncü rollerde olduğunu vurgulayan Nepal Gençlik Federasyonu da Öncü Gençlik’e başarılar diledi.

Arap Öğrenci Birliği Yürütme Kurulu kurultaya gönderdiği mesajda “Hem Türkiye içinde hem dışında gençlik mücadelesini destekleyen rolünüzü selamlıyoruz.” dedi.

Bütün dünyada, gençliğin savaş ve ırkçılık siyasetlerine karşı kitlesel bir uyanış içinde olduğunu belirten Hindistan Devrimci Gençlik Birliği de kurultaya başarılar diledi.

 

DÜNYA ÖRGÜTLERİNDEN MUSTAFA KEMAL VURGUSU

 

Öncü Gençlik’e Mustafa Kemal’in askerleri diyerek mesajına başlayan Irak Gençlik Birliği ise “Irak’taki ulusal, demokratik, devrimci güçler olarak her türlü emperyalist müdahaleye karşı sizlerin yanında durma irademizi teyit ediyoruz. Aynı zamanda inanıyoruz ki ulusal ve toplumsal kurtuluş için mücadele eden bütün halklar ve güçler sizinle birliktedir. Dünya, sizin öncü devrimci deneyiminizle bir dayanışma içindedir. Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün  söylediği gibi “bizler düşman değiliz, bizler insanlığın düşmanlarının düşmanıyız.” Sizler Mustafa Kemal’in askerlerisiniz. Siz, Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri ve torunları olan yoldaşlarımızı selamlıyor ve kurultayınızda başarılar diliyoruz.”

Mısır İlerici Gençlik Birliği’nin tebrik mesajında da Mustafa Kemal Atatürk vurgusu yer aldı. Mesajda “Bugün 1. Olağanüstü Genel Kurultayınıza başarılar diliyor ve ABD’nin ülkenize yaptığı saldırılara karşı verdiğiniz mücadelede yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Uzun süredir Mısır ve Türk halkları dosttur ve bu değişmeyecektir. Siz yoldaşlarımıza güveniyor ve Vatan Partisi’nin, Türkiye’yi bu siyasi-iktisadi savaştan esenliklere taşıyacak kuvvetlerin en önünde olacak kadar güçlü olduğuna inanıyoruz. Sizler gibi biz de geleceğin bizim olduğunu, Cemal Abdul Nasır’ın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarına ait olduğunu biliyoruz. Şimdi o sloganı Mısır’dan biz söylüyoruz: Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” ifadeleri kullanıldı.

 

 

TÜRK AYDINLARDAN TEBRİK MESAJLARI

Kurultaya, Türkiye’deki siyasi parti ve kitle örgütlerinden de tebrik mesajları geldi.Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Vatan Partisi Kayseri İl Başkanı Eyüp Selahattin Karakaş, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar da tebrik mesajlarını iletti.

oncugenclik.org.tr, 5.9.2018