Ana Sayfa Haberler İyi Parti ve HDP’den Vatan Partisi’ne büyük katılım! Üretenler, mazlumlar olarak TBMM’ye...

İyi Parti ve HDP’den Vatan Partisi’ne büyük katılım! Üretenler, mazlumlar olarak TBMM’ye gireceğiz!

704

Güneydoğu turunun ilk durağı olan Mardin’de partisinin il kurultayına katılan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partililere ve vatandaşlara seslendi. Türkiye’nin üreterek sorunlarını çözeceğini belirten Perinçek, ‘Üretenlerin Türkiye’sini kuracak sizler varsınız, Vatan Partisi var.” dedi.

Vatan Partisi Mardin İl Kurultayı büyük coşkuyla tamamlandı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Vatan Partisi önderlerinden iş insanı Ethem Sancak’ın da katıldığı Güneydoğu turunun ilk durağı olan Mardin’de vatanseverler, emperyalizme meydan okudu, vatandaşları Vatan Partisi’ne davet etti.

poster

  360p geselecteerd als afspeelkwaliteit

RELATED VİDEOS

<

  1. Çin Komünist Partisi 20. Genel Kongresi – 202:19
  2. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Konut Desteği Açıklandı, Şartlar Neler?01:57
  3. Çin Komünist Partisi 20. Genel Kongresi – 102:04

>

Bölge köylerden muhtarların da yer aldığı kurultaya bölgeden üniversite öğrencileri yoğun olarak katıldı. Mevcut il başkanı Zeynettin Bozan’ın yeniden il başkanı seçildiği kurultayda Türk-Kürt kardeşliği öne çıktı, emperyalizme karşı kararlılık mesajları verildi, Türkiye’nin sorunlarının üretimle çözüleceği ifade edildi.

Salonda “Çiftçi batacağına bankalar batsın”, “Güçlü devlet, üreten millet için iktidara”, “İstanbul’a kanal değil Güneydoğu’ya GAP”, “DEDAŞ derhal kamulaştırılacak” yazılı pankartlar yer alırken katılımcıların “İktidara yürüyoruz” vurgusu da öne çıktı.

‘MARDİN ÜRETECEK’

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Vatan Partisi Mardin İl Başkanı Zeynettin Bozan, Mardin’de fabrikalar açarak üretime katkı sunacaklarını ifade etti. Artık Vatan Partisi’nin zamanının geldiğini belirten Bozan şöyle konuştu: “Üreticimize ucuz enerji vereceğiz, ucuz gübre vereceğiz bütün partiler bölgeye, köylüye, çiftçiye, sanayiciye hep yalan söylemiştir. Üreticiye değil faizciye rantçılara değer veren partilere artık yeter diyoruz. Vatan Partisi masaya yumruğunu vuracak. Üretenlerin, mazlumların iktidarını kuracağız. Mardin’den meclise üretim devrimini kuracak vekiller yollayacağız. GAP’ı tamamlayacağız. Mardin’in gençlerini uyuşturucu batağına kaptırmayacağız. Mardin’de fabrikalar açarak üretime katkı sunacağız. Kardeşlerim bütün partileri denediniz, yüzünüz gülmedi çünkü onlar ABD’den emir aldılar. İşçimizi, çiftçimizi sanayicimizi hor gördüler. Şimdi bizim zamanımız geldi. Doğu Perinçek, Amerika’ya, borsa-dolar vurguncularına hesap sormaya geliyor. Bu parti, sizin gibi sıcak, samimi vatandaşların, sizin partiniz. Bu düzen değişiyor. Amerikancılar, rantçılar borsa-dolar vurguncuları, bölücüler gidiyor. Bizim günlerimiz geldi. Vatanımız için savaşmaya hazırız.”

KARDEŞLİĞİ GETİRECEK PARTİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kurultay konuşmasında Amerika’nın zincirlerini kırmakta kararlı bir Türkiye olduğuna dikkat çekti. Türkiye’ye kardeşliği getireceklerini söyleyen Perinçek, konuşmasında şu vurguları yaptı:

“Bütün dünya bizi duysun, bütün Türkiye. Van, İzmir, Ankara, İstanbul, Edirne, Tekirdağ’a kadar bizi duysun. Onlara Mardin’den sesleniyoruz. Bu sistem bitmiştir, sevgili kardeşlerim. Çiftçimize ucuz gübre vermeyen, çarşılarımızda dükkanlarımızı siftah yapmadan kapatanların olduğu bu sistem bitmiştir. Hangi sistem? Üreticiyi, çiftçiyi, sanayiciyi kambur ilan eden sistem. Gelen sistem üreticiyi baş tacı eden sistemdir. Üreticilerin, esnafın, zanaatkarların, üretenlerin yönettiği Türkiye’ye gidiyoruz. Borsa vurguncularının, faizcilerin, rantçıların sistemi bitmiştir. Aydınlık bir Türkiye’ye gidiyoruz. Üretenlerin Türkiye’sini kuracak sizler varsınız, Vatan Partisi var. Türkiye’ye kardeşlik getireceğiz. Biraz evvel 90’lı yıllardaki mitingleri gördünüz. O zaman da onu söylüyorduk, bugün de onu söylüyoruz. Cehennemde tek bir Kürt dahi kalsa, bütün Türkler cehennemliktir. İstanbul’u, Mardin’i birbirlerinden koparmaya, Diyarbakır’la Edirne’yi birbirlerinden ayırmaya kalktılar. Van’ı, Ağrıyı bölmeye kalktılar. Ama Amerika’nın zincirlerini kırmakta kararlı, el ele üretenlerin Türkiye’sini kurmakta kararlı bir Türkiye var.

“Bölünmeye son vermek, çocuklarımızı okutmak için birleşiyoruz. Bankaların kârı, son 3 ayda geçen yılın 5 katına çıkmış, 230 milyar artmış. 1 yılda 1 trilyon lira. İşte kaynak var. Bankalar 288 milyar lira kâr edeceğine o 288 milyarla çiftçinin borçlarını kapatalım. Vatan Partisi faizden yana olan parti değil. Değilsek nedir bu 288 milyar lira para? Biz diyoruz ki 230 milyar lira farkla ucuz mazot ve gübre verelim.

“İstanbul’a yeni bir kanal yapacağımıza Mardin’e, Anadolu’ya, Harran Ovasına su getirelim. İstanbul’un her tarafı su, orada yeni bir kanala 50 milyar vereceğimize bu ovaları sulayalım. Türkiye’nin kaynakları var. Bakın rakamlarla veriyorum size. Şu an Türkiye’de yatırımcıların yabancı bankalarda yatırdığı paraları 300-500 milyar dolar. Hadi alt sınırı, 300 milyarı kabul edelim. Türkiye’nin döviz sıkıntısı varmış, ilaçlar, gübreler, mazot pahalıymış… Çözüm var: 300 milyar dolar yabancı bankalarda yatıyor. Kimsenin parasını el koymuyoruz. 300 milyar dolarla yatırım yaptığımız, fabrika açtığımız zaman binlerce vatandaşımıza iş buluruz. Vatan Partisi tefecilere akan parayı millete, suyu millete çevirecek. Eksin, sanayinin çarkı dönsün diye.

’77 ATEŞTEN DE GEÇERİZ’

“Türkiye’nin kaynakları var, mesele kaynakların nereye aktarılacağı. Ya tefecilere, yabancı bankalara çalışacaksınız ya da üretenlere. Vatan Partisi üretenlere çalışan parti. Türkiye’yi bir üretim devrimiyle ayağa kaldıracak parti. Türkiye üretim devrimine gidiyor arkadaşlar. Harran Ovasına, Diyarbakır Ovasına destek olmazsa, ucuz mazot getirmezse çok büyük zorluklarla karşılaşır. Fakat biz zorluklardan korkmuyoruz. 7 ateşten geçip bugünlere gelenlerin partisiyiz, 77 ateşten geçmeye de hazırız. Bu sistemden çıkışı görüyoruz. Son zamanlarda moda olan sözcük devrimcilik. Süleyman Soylu ‘Devrimciyiz’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ben ‘muhafazakar devrimciyim’ diyor. Devrimcilik moda oldu. Türkiye Üretim Devrimine gidiyor.

ÜRETİM DEVRİMİNİN ZAMANI

“Üretirsek, tarlalarımıza bereket getirirsek birlik ve beraberlik güçlenir. ABD ve İsrail bizi bölemez. Türkiye birliğe gidiyor. Ama bu kendiliğinden olmayacak. Vatan partisi o yüzden sizi örgütlüyor. Büyük çözümlerin zamanı vardır. Nasıl Hz. Muhammed bedevi Arapların içinde bir büyük devrime önderlik etmiş, onun zamanı gelmiş. Nasıl Atatürk bu ülke işgal edildiği zaman o işgale karşı bu ülkenin bağımsızlık mücadelesine önderlik etmiş. Onun da zamanı gelmiş. Büyük çözümlerin de zamanı vardır. Güneşin doğuşunun zamanı vardır. Şimdi değerli kardeşlerim Vatan Partisi’nin zamanı gelmiştir. Şimdi önümüzdeki zaman güneşin doğuşunun zamanıdır, Vatan Partisi’nin, Üretim Devriminin zamanıdır.

“Hepimizin cesaretine ihtiyacımız var. Cesur olacağız! Türkümüz, Kürdümüzle birlik olduğumuz zaman kimse biz, yıkamaz. Zincirleri kırarız. Vatan Partisi gibi sınavlardan geçmiş örgütümüz var. Vatan Partisi bugünlere lay lay lom gelmedi. Zindanları yıkarak geldi. Ekmeğimiz, alın terimiz için Türk ve Kürt kardeşlerimiz için göreve geldi.

YANLIŞ YAPANLARA DA ÇAĞRI

“Aslan kardeşlerim benim. Vatan Partisi şimdi çığ gibi büyüyor. Zeynettin Bozan önderliğinde büyük atılımlar peşinde Nusaybinlisi, Kızıltepelisi kaya gibi büyüyoruz. Namuslu, çalışkan insanlarla. Çalışkan insanlarla. Hiç kimsenin malında gözü olmayan, ihale rantlarıyla değil emeğiyle var olan herkesi birleştiriyoruz. Herkese kucak açıyoruz. Dinimizde nasıl tövbe var, Vatan Partisi’nde de tövbe var. Yanlış yapanları da çağırıyoruz. Sesleniyoruz, Kandil’e sesleniyoruz: Elinize Amerika’nın, İsrail’in verdiği silahları bırakın. Kucaklaşalım, birleşelim. Emeğimizle omuz omuza vererek Türkiyemizi kurtaralım. Vatan Partisi geçmişte ispatladı, eşitsizlikler olduğu zaman Van’da, Hakkari’de, Nusaybin’de, Suruç’ta, Urfa’da kucakladı, bu milleti ayağa kaldırdı. Eşitsizliklere karşı belaların üzerine yürüdü. Zindansa zindan, hapisse hapis, üzerine yürüdü. Sizi birleşmeye çağırıyor.

2023 yılı bir karar yılı. Sistemin bittiği yerde bir karar verecek Türkiye. Onun için değerli arkadaşlar, bugün Vatan Partisi’nde örgütlenmek, milletimize ışık tutacak bir örnek için sizi buna davet ediyorum. Önder olmaya, millete öncelik olmaya davet ediyorum. Mardinliye bu yakışır. Mardin Ovasında ne yetişir? Burada buğday, tahıl peygamber yetişir. Burada vicdan var. Az önce Nusaybin’den bir arkadaşımız söyledi. Yaptıklarımızı hiç kimse görmese de Allah görür. Yaptıklarımızı görse de görmese de baksa da bakmasa da bir.

KARAMSARLIK YASAK

“Buranın bir felsefesi var. Peygamberler yetişmiş derken bu felsefeyi söylüyorum. Burada iyilik var, iyiliklerin en iyisi vatanımıza hizmet etmektir. İşte Vatan Partisi size bu iyilikte birleşmeyi söylüyor, bu iyilikte kucaklaşmaya çağırıyor. Sizin gibi insanlar Niğde’de de var, Aydın’da, Çorum’da, Kars’ta da var. Bu insanlar varken Türkiye’ye yakışan budur. Bu peygamber diyarına yakışan budur. Bunu yapacağız, söz veriyoruz. Yolumuz açıktır. Bu döneme iyimserlikle giriyoruz, karamsarlığı yasaklıyoruz. Karamsarlıkla çözülecek hiçbir sorun yoktur. Karamsarlık yayanlar, bu millete güvenmeyenlerdir. Güvenilecek milletimiz var. Mardin’de, Balıkesir’de İzmit’te güvenilecek insanlarız biz. Allah bizimle beraberdir.”

TÜRK KÜRT KARDEŞLİĞİNİN TARİHİ

Vatan Partisi önderlerinden iş insanı Ethem Sancak da Mardinlilere seslendi. Türk-Kürt kardeşliğinin 1000 yıllık tarihinden bahseden Sancak şunları söyledi:

“Zorlu bir kavgaya girdik. Türkiye’yi karış karış dolaşacağız. Ben genel başkan kadar genç değilim. Benim çalışma alanım buralar. Buranın delegesi olarak gideceğim Ankara’daki kurultaya.

“Hz. Peygamber müşriklere Mirac’a çıktığını söylüyor. Diyor ki, ‘dün gece Burak’a bindim, kutsal mekandan arşa çıktım. Rabbim’le muhabbet ettim ve şimdi aranızdayım.’ Müşrikler inançsız, inanmıyorlar. En sadık dava arkadaşı, ilk sahabelerden Ebubekir Sıddık’a rastlıyorlar. Ebu Cehil diyor ki ‘Senin arkadaşın çıldırdı. Bu bir insanın yapabileceği bir şey mi?’ Ebubekir Sıddık ‘O mu söyledi?’ diyor. ‘Evet, o söyledi’ diyorlar. Ebubekir Sıddık da, ‘O söylediyse doğrudur.’ diyor. Ben de diyorum ki, Doğu Perinçek biraz önce size ne söylediyse, doğru söyledi.

“Ben iyi bir tarih okuyucusuyum. Size şöyle bir tarihi kronoloji anlatmak istiyorum. 1071’de Asya’dan kopup gelen Türkler, Anadolu kapılarına dayandılar. Başlarında ünlü hakan Alparslan. Gelirken de Anadolu’nun kapıları olan Zağros dağlarında Malazgirt yöresinde kadim Kürtler yaşıyordu. Kürtler göçebe aşiretler halindeydi. O coğrafya da Roma İmparatorluğu, Bizans’ın egemenlik alanında. Türk orduları dayanınca oraya, Bizans İmparatoru bir elçi gönderdi. ‘Sizin topraklarınıza barbar Türkler geliyor. Siz de herhalde savunursunuz.’ diyor. Kürt beyi diyor ki ‘Evet, bizim peygamberimiz farklı ama biz sizinle birlikte bu toprakları savunuruz.’ Aşiretin ak sakallısı Kürt beyine diyor ki elçi gittikten sonra, ‘Bu Bizans bize köle muamelesi yapıyor ağır vergilerle. O Türkler bizim din kardeşlerimiz. Biz din kardeşlerimize bu kefereler için nasıl kılıç sallarız?’ Büyük bir kargaşa olur ve aşiret karar değiştirir. Bu sırada savaş başlamıştır. İlk gün Türk orduları yenik durumdadır. Alpaslan kefen giymiştir. Askerine ‘Şehit olmaya gidiyorum’ der. Zağros dağlarından kopup gelen 50 bin Kürt atlısıyla Türkler, Malazgirt Ovasında Bizans’ı yenilgiye uğratır. O gün Türk–Kürt kardeşliği başladı. O gün kuruldu. Bizans’ın mazlum ettiği Türk ve Kürtler, dev bir imparatorluk kurdu. Anadolu Türklerin ve Kürtlerin anavatanı haline getirildi.

“200 yıl sonra Hristiyan dünyası, bütün Avrupa birleşerek, İslamlaşmış Kudüs’ü Hristiyanlaştırmak için Kudüs’e saldırdı. Karşısında kim vardı? Ordusu Kürt olan hakan Selahattin Eyyübi vardı. Haçlıları tarumar ettiler. Eyyubileri kurdular.

“Biraz daha ilerleyelim: İnsanlığın çehresini değiştiren, İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet’in ordularının generali Doğubeyazıtlı Kürt İshak Paşa’ydı. Orada da Uygarlık kavgası veriyorlardı. Bilimin, İslam medeniyetinin dünyaya yayıldığı çağ başladı.

“600 yıl sürdü bu Türk-Kürt kardeşliği. Osmanlı ordusunun üst düzey generallerinin yüzde 80’i Kürt’tür. Sonra emperyalizm Osmanlı’yı parçalamak için planlar yaptı. Türklerin ve Kürtlerin namusu olan Anadolu’nun emperyalizme teslim edilmemesi lazımdı. Kurtuluş Savaşının büyük önderi Mustafa Kemal Paşa nereye geldi? Erzurum’da Müdafaai Hukuk Cemiyetlerini bir araya getirdi, oranın Kürt paşasıyla birlikte Kurtuluş Savaşını başlattı. Bu ordu, Türk-Kürt sırt sırta vererek yenilgiye uğrattı yedi düveli. Bizi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra esir aldı Atlantik. Sonra bir isyan başladı. Onlar da Türkü Kürde kırdırma savaşına girdi.

VASİYETİ ‘TÜRKLERE SİLAH ÇEKMEYİN’Dİ

“Ben bir dönem Neçirvan Barzani’nin konuğuydum. Dedesinin son vasiyetini anlatıyor. Molla Mustafa Barzani son nefesini verirken diyor ki ‘Size iki nasihat veriyorum: Bakın hiçbir zaman Türk kardeşlerinize silah çekmeyin. Kime çekerseniz çekin, bir yabancıya çekebilirsiniz. Biz Türk-Kürt her zaman kardeşiz. Bir hastane odasındayım, vatansız ölüyorum.’ 100 yılını Kürtlere adamış Molla Mustafa Barzani’nin vasiyeti buydu. Türklere silah çekmeyin, ABD’ye güvenmeyin.

“Ama PKK’nın yöneticileri ABD’ye sırtını dayadı, Türk’e silah uzattı, 80 bin kardeşimizi katletti. Şimdi oyunu bozmanın zamanı gelmiştir. Çünkü şimdi dünya yeni bir devrim dalgasına girdi. Atlantik sistemi yıkılıyor, dolar saltanatı çöküyor. Avrupa bu kış soğuktan donacak. Ve bu ayağa kalkışta Asya’ya önderlik edecek olan Türklerle Kürtlerle birlikte Doğu Perinçek’tir. Yolumuz uzun, zamanımız az ama menzile ulaşmamız kaçınılmazdır. Çünkü rabbimiz bizim yüzümüze baktı. Milletimiz ayağa kalktı. Anketlerde milletimiz devrimci bir ittifak arıyor. Devletimiz NATO’nun generallerini hapse attı. Türk ordusu emperyalizme direniyor. O yüzden Türk Kürt sırt sırta verecek, devrimci Humeyni’nin dediği gibi ‘Büyük şeytanı Orta Doğu’dan kovacağız’. Orta Doğu’da kardeş milletlerle bir olacağız. Yeni doğan Asya güneşinin en parlak yıldızı olacak Türkiye. Türkü ve Kürdüyle beraber.”

İYİ PARTİ’DEN AYRILDI VATAN PARTİSİ’NE ÇAĞIRDI

Vatan Partisi’ne katılan Eski İyi Parti Kızıltepe İlçe Yöneticisi Abdullah Yavuz da konuşmasında vatandaşları Vatan Partisi’ne davet etti. Yavuz şunları kaydetti:

“Bizim siyasi amacımız halkımıza hizmet, mazlumu korumak, haksızlığa karşı dik durmaktır. Zenginin değil garibanın yanında durmaktır. Siyaset kötü niyetli değil halka vatandaşa hizmet, gönüllerde taht kurmaktır. Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de vatandaşlarımız da zor günlerden geçiyor. Ancak yüce kitabımız Kuran’da zenginliğe şükredin yoksullara da sabredin demiştir. Nitekim peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ‘Her dağın arkasında bir felaket vardır’ şiarıyla hareket ediyoruz. Türkiye’de vatandaş artık ötekileştirici, kutuplaştırıcı hiç kimseye itibar etmediği gibi halkın bizzat yaşadığı sorunları halka anlatmanın da çözüm olmadığını biliyor. Halk, liyakatli kadrolara sahip, çözüm odaklı olan Vatan Partisi’ni tercih ediyor. Bunun neticesinde buradan bütün Mardinli hemşerilerimi, bütün aileleri Vatan Partisi’ne katılmaya davet ediyor, yapacaklarımız sözümüzün teminatıdır şiarıyla hareket edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

‘DOĞU PERİNÇEK’İ YÜKSELTECEĞİZ’

Bütün ailesiyle birlikte Vatan Partisi’ne katılan Kanaat önderi Emin Akdoğan:

“Herkesi Vatan Partisi’ne bekliyoruz. Mardin bunu bilsin. Herkes gözünü açsın, şehirli olsun, köylü olsun, özellikle gençlerimiz… Artık bu partiyi yükselteceğiz. Bizim farkımız, hepimizin kardeş olması. Türk, Kürt, Arap hiç fark etmez. Hep birlikte olacağız, Doğu Perinçek’i yükselteceğiz. Onu artık Meclis’te göreceğiz. İnşallah gelecekte hep birlikte olacağız.”

Vatan Partisi Derik İlçe Başkanı Kadri Sığınç, Vatan Partisi Nusaybin İlçe Başkanı Vedat Tokay, Vatan Partisi Artuklu İlçe Başkanı Şeyhmus Adal da kürsüden kurultay katılımcılarına hitap ederek Güneydoğu’da Vatan Partisi’ni iktidara taşıyacaklarını belirttiler.

Konuşmaların ardından Doğu Perinçek ve Ethem Sancak, Vatan Partisi’ne üye olan vatandaşlara rozetlerini taktı.