Ana Sayfa Yazılar MASADAKİ ŞEKERLİĞİN GİZLEYEMEDİĞİ GERÇEKLER

MASADAKİ ŞEKERLİĞİN GİZLEYEMEDİĞİ GERÇEKLER

177

ABD Başkanı Joe Biden apar topar yaptığı açıklamayla Türkiye’den parasını aldıkları halde teslim etmedikleri F-35’leri ulaştırmak üzere gerekli anlaşmaları imzaladığını söyledi. Biden ayrıca, İncirlik Üssü’nden kalkan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden İsrail’e muhimmat taşıyan ABD uçağına da geri dönme talimatı verdiğini açıkladı.

Bu çarpıcı gelişmenin etkisi henüz geçmemişken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi. 2.5 saat süren görüşme sırasında da dünya kamuoyunu sarsacak bir gelişme yaşandı.

İkilinin görüşmesi sırasında basına verilen fotoğrafta, Hakan Fidan’ın masasındaki ay yıldız figürü içerisinde Mescid-i Aksa’yı andıran bir figürün belirmesi sonucu şok edici yeni bir gelişme yaşandı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’ye yönelik yürütülen hava harekatının durdurulduğunu açıkladı. Bununla da yetinmeyen Netanyahu, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’ni tanıyacaklarını, Filistin toprakları üzerindeki İsrail askerlerini geri çekeceğini işgali durduracağını ifade etti.

Üst üste yaşanan bu gelişmelere kısa süre sonra bir yenisi daha eklendi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmek üzere Brüksel’deki NATO karargahına giden Hakan Fidan, Stoltenberg’in yanında elini cebine attı ve bir süre bu şekilde yürüdü. Fidan’ın bu hareketi sonucu afallayan Stoltenberg görüşme sonrası basın açıklamasında “NATO olarak bugün itibariyle PKK’ya destek vermeyi sonlandırıyoruz. Bugüne kadar verdiğimiz teçhizatları da geri alacağız” ifadelerine yer verdi.

PERDENİN ARDINDAKİLER

Yukarıda yer verdiğimiz olayların gerçek olmayan kısımları malumunuz. Türkiye’nin sorunlarını çözmek için en ufak fayda sağlamayan küçük ve medyatik hareketlere büyük anlamlar yüklemenin ne derece vahim bir hata olduğunu, NATO’nun büyümesini oylayan TBMM’nin ezici çoğunlukla evet kararı çıkarmasıyla görmüş olduk.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Stoltenberg’in yanında elini cebine atmasının hiçbir anlam ifade etmediğini milletvekillerinin NATO’nun büyümesine evet demek için ellerini kaldırdığında en çıplak haliyle gördük.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholfz’u ziyareti sonrasında medyamıza göre Almanya’da taş üstünde taş bırakmayan konuşmasının hiçbir anlam ifade etmediğini Gazze’ye düşen bombaların koordinatlarını İsrail’e bildiren NATO’nun büyümesine evet denildiğinde görmüş olduk.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i uçağından indiğinde üst düzey temsilcilerin karşılamamasının hiçbir öneminin olmadığını da gördük. Blinken’i uçaktan inerken karşılamayanlar Blinken’in NATO’nun büyümesini sağlayın talebini pekala karşıladılar.

Ezcümle, perdenin önünde küçük hareketlerden büyük anlamlar çıkartılmaya çalışılsa da perdenin ardında durum göründüğünden çok farklı.

VATAN PARTİSİ GÖREVLERE HAZIR

Türkiye güvenlikte ve ekonomide ABD/NATO’yla hesaplaşacağı günlere girmiştir. Irak’ın kuzeyinde Mehmetçiğimizi şehit eden ABD ve NATO’yu güçlendirerek güvenliğimizi sağlayamayız aksine Türkiye’ye yönelen tehditleri arttırız. Meclisteki partiler ABD/NATO’culukta yarışa girişmiş olsa da Vatan Partisi görevlere hazır. Vatan Partisi bu süreçte bağımsızlığımıza, milletimizin birliğine, kahramanlığına ve fedakarlığına önderlik edecektir. Milletimize ve şehitlerimize söz veriyoruz. Bu mücadeleden başarıyla çıkacağız.