Ana Sayfa Haberler ÖNCÜ GENÇLİK DÜNYA GENÇLİĞİNİ AĞIRLIYOR

ÖNCÜ GENÇLİK DÜNYA GENÇLİĞİNİ AĞIRLIYOR

1658

Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşması’nın ilk günü coşkuyla ve mücadele kararlılığı ile tamamlandı.

Açılış konuşmasını yapan Öncü Gençlik MYK Üyesi Elif İlhamoğlu, “Castro’dan, Gandhi’den, Filistin’in Yaser Arafat’ından, Kore’nin Kim Shun Yungh’undan ve Türkiye’nin Mustafa Kemal’inden güç alıyoruz. Emperyalizmi çökertme gayemiz güçlü.” dedi.

Suriye’den İsviçre’ye, Filistin’den Venezuela’ya, Rusya’dan Nepal’e 25 ülkeden gençlik örgütü temsilcileri, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde buluştu. Uluslararası onlarca genç söz alarak konuşmalar yaptı. Konuklar emperyalizme karşı birlikte mücadele etmenin önemini vurguladı. Konuşmaların ardından ise salonda “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganları atıldı. Türk geleneklerinin de yansıtıldığı gösterilerle zenginleşen açılış şölenine katılımcıların ilgisi oldukça yoğundu.

‘CASTRO’DAN, GANDHI’DEN, ARAFAT’TAN,

KİM SUN YUNG’DAN, MUSTAFA KEMAL’DEN GÜÇ ALIYORUZ’

Açılış konuşmasını Dünya Anti-emperyalist Gençlik Birliği (DAGB) Genel Sekreteri ve Öncü Gençlik MYK Üyesi Elif İlhamoğlu yaptı. Dünya gençleri ile emperyalist saldırganlığa karşı dünya barışını yaratmak ve bu çözümleri koymak için Türkiye’de bir araya geldiklerini söyleyeyn İlhamoğlu, “Gençliğin devrimler yapan, dünyayı değiştiren gücünün ve iradesinin farkındayız. Dünyanın dört bir yanından gelen gençler kendi ülkelerimizde vatan ve bağımsızlık mücadelelerine önderlik ediyoruz. Bu mücadeleleri verirken sırtımıza yasladığımız devrimci bir tarihimiz var. Castro’dan, Gandhi’den, Filistin’in Yaser Arafat’ından, Kore’nin Kim Shun Yungh’undan ve Türkiye’nin Mustafa Kemal’inden güç alıyoruz. Köklerimiz sağlam, dallarımız güçlü. Emperyalizmi çökertme gayemiz güçlü.” sözlerini kaydetti.

“TEK KUTUPLU DÜNYA BİTMİŞTİR”

Konuşmasına “Himalaya Dağlarının tepesindeki çobanlar duysun, Amazon Ormanlarındaki çiftçiler duysun, okyanus kıyılarındaki balıkçılar duysun: Yeni bir dünya kuruluyor ve siz devrimci gençler o yeni dünyanın kurucuları olarak burada toplanıyorsunuz.” sözleriyle başlayan Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayımız Doğu Perinçek konuşmasının devamında şu vurguları yaptı: Amerika’nın kurmak istediği küreselleşme adını verdiği tek kutuplu dünya bitmiştir. İnsanların, milli devletlerin, halkların, emekçilerin dünyasına doğru gidiyoruz. 20. yüzyılın başında mazlum denenler ezilenler artık insanlığın öncüsü olmuştur. Refahı, çağdaşlaşmayı dünün yoksulları temsil etmektedir. Yoksulluğun büyük gücünü bugün insanlık ispatlıyor ve ön cephede Çin’iyle Hindistan’ıyla yükselen ekonomiler, Irak’ıyla Suriye’siyle İran’ıyla Rusya’sıyla ve Türkiye’siyle Batı Asya’nın devletleri savaşıyor. Biz Türk milleti olarak yine ön cephedeyiz.  Emperyalizm mahv ve perişan olacak, bireycilik bitecek toplumculuk kurulacak, kamucu bir dünya kurulacak. 1968 gençlik hareketinin genel başkanı olarak size 50 yıl sonra Türkiye’nin geleceğini emanete ediyoruz.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ise yaptığı konuşmada “31 Mart gerici ayaklanmasına karşı Mahmut Şevket Paşa ve Hareket Ordusu’nun bulunduğu yerdeyiz. Gericiliğe karşı buradan harekete geçen Mustafa Kemal Hareket Ordusu’nu buradan selamlıyorum. Bu salonda vatanı için canının hiçe sayacak TGB’nin antiemperyalist gençleri var. Sizleri görerek bu ülkeye olan inancımızı çoğaltıyoruz. Bir kez daha sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum ve antiemperyalist mücadelenizin önünde saygıyla eğiliyorum. “ dedi.

“TÜRK MİLLETİ HİÇBİR DÖNEMDE ESARETİ KABUL ETMEMİŞTİR”

Gençliğin köhne düzeni defedip yerine daha insancıl bir düzeni getirmek için bir araya geldiğini belirten TGB Genel Başkanı Cem Dikmen: ” Bulunduğumuz coğrafyadaki ülkeler özgürce yaşayabilmek için çok ağır bedeller ödemektedir. Türk milleti tarihinin hiçbir dönemide esareti kabul etmemiştir. Kader birlikleri yapıyoruz. Bu kader birlikleri Mustafa Kemal’den aldığımız görevdir; emperyalizmi, siyonizmi bu topraklardan defedip atmaktır. Bu salona baktığımızda gördüğümüz şey şudur insanlığa umut aşılayacak bir gençlik görev almaya hazırdır. Yükümüz ağır; çünkü yaşanabilir bir dünyayı tesis etmek için işte buradayız ve biliyoruz ki bu mücadeleyi eninde sonunda biz kazanacağız. Biz kazanacağız; çünkü insanlığı katleden gençliği uyuşturan bu köhne düzen çatırdıyor ve gençlik bu köhne düzeni defedip yerine daha insancıl bir düzeni getirmek için bir araya gelmiştir.” dedi.

 “OBAMA VE TRUMP KUYRUKLARI FARKLI OLAN İKİ KÖPEK!”

Salonun dolup taştığı görkemli açılış şölenine katılan Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, ABD bugün Brzezinski denilen beyefendinin silahlandırma ve silah stratejilerinin aynısını Venezuela’da gerçekleştirmek istemektedir ve bu savaş tüm alandadır. Barack Obama, bir kararnamenin altına imzasını attı. Ancak bu kararnameyi uygulamak Donald Trump’a düştü. Bunlar aslında kuyrukları farklı olan iki köpek. Bu kararname hidrokarbon kaynaklarımızdan elde edilen para ile uygulandı. Bizim dövizimiz, bizim paramız ile. Bizi ekonomisi çökmek üzere olan bir ülke olarak göstermek ve halkımızı açlığa mahkûm etmek istiyorlar. Onlar, Chavez ölünce Bolivarcı devrimin sona ereceğini düşündüler fakat Chavez hiçbir şekilde ölmedi, onun fikirleri hala yaşıyor.” sözlerini sarf eden Venezuela Bolivarcı Cumhuriyet Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Türkçe olarak “Chavez yaşıyor, devrim devam ediyor.” dedi.

AFRİN KAHRAMANLARINDAN TGB’YE SELAM

Afrin’de savaşan Mehmetçiklerden, üniversitelerde, liselerde, meydanlarda yaptığı çalışmalarla Mehmetçiğin cephe gerisini ören TGB’ye mesaj geldi.

Mehmetçiklerin “Yüzyıldır emperyalizmin pençesinde çırpınan coğrafyamızda bu hain canavara karşı dik duran TGB’ye, vatanımıza çevrilmiş namluları kıran Afrin’de kirli oyunları bozan Afrin kahramanlarından selam. Gücünüz sayınızdan çok daha fazla.” mesajı üzerine etkinlik salonu, “Afrin’de savaşan Mehmetçiğe bin selam!” sloganıyla tek yürek oldu.

EMPERYALİZM TÜRK TOKADI YEMEYE DEVAM EDİYOR

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş “18 Mart emperyalizmin bir Türk tokadı yediği tarihtir. Çanakkale Boğazı’ndan geçemeyen emperyalistler, kapitalistler o sulara gömüldüler ve insanlığın önü açıldı. Türk halkının Çanakkale Zaferi’yle Rus Devrimi gerçekleşti , o devrimle Türk Devrimi gerçekleşti ve dünyada ardı ardına uyanışlar başladı. Bugün Amerika’nın üzerine yürüyen bir Türkiye var ve Türkiye’nin Amerika’nın üzerine yürümesinde gençliğin çok önemli bir payı var. Atatürk Türkiyesi’nin laikliği, çağdaşlığı sarsılmadı. Sarsılmadığı için bölücü terör örgütleri topuklarına vura vura kaçıyor. “ dedi. Kararlılık vurgusu ile konuşmasına devam eden Diş,  “Dünyada herkese yetecek kadar su ve ekmek kaynağı var. Bunu bildiğimiz için bu adaletsizliğe baş kaldırıyoruz. Bu adaletsizlik tankıyla topuyla gelsin asla yılmayacağız, geri adım atmayacağız; çünkü biz bilimsel sosyalistler tarihi yasaları iyi biliriz, çünkü insalığın eti kemiği emperyalistlerin siyonistlerin tankından topundan daha büyüktür. Biz haklıyız biz kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DÜNYA GENÇLİĞİ İLE BULUŞTURDULAR

Bando takımının gösterisi ardından sahneye çıkan Mir Sanat Topluluğu’nun yaptığı Türk Halk oyunları kareografisi  salonda coşku uyandırdı. Brassolist grubu konseri ile devam eden şölende 18 Mart Çanakkale film gösterimi de yapıldı.

GÖRKEMLİ AÇILIŞTA BÜYÜK KALABALIK

Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Buluşmasın’da buluşanlar arasında Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Doğu Perinçek, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Av. Faik Işık, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Namık Kemal Boya,  Venezuela Bolivarcı Cumhuriyet Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Freddy Molina, Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer, Yönetmen Engin Ayça, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan, Vatan Partisi MKK Üyesi Hıdır Hokka, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arslan Kılıç, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner,  Ulusal Kanal Programcı Halil Nebiler, Şair Hüseyin Haydar, Avukat Zeynep Küçük ve Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mahsur Kılıç da yer aldı. Çeşitli yoğunluklardan dolayı katılamadıklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da mesaj göndererek gençleri tebrik etti.

Uluslararası konukların yaptıkları konuşmalardan birkaçının satırbaşları ise şöyle:

Irak Gençlik Konseyi Temsilcisi Ali Alsalmi: Biz bugün yeni bir dünya kuruyoruz. Eski dünya tek kutuplu ve emperyalizmin baskısı altındaydı. Bugün bu değişiyor.

Bangladeş Gençlik Birliği Temsilcisi Sabbah Ali Colince:  Küresel bağlamda neo-liberalizme karşı mücadelede daha fazla iş birliğine ve fikir alışverişine ihtiyacımız var. Hepimiz için yepyeni bir dünya yaratmamız gerektiğine inanıyorum.

İran Besiç Gücü Temsilcisi Sümeyye Sarrab Razma :Bugüne kadar devam eden çeşitli baskılara rağmen insanlar, emperyalizme karşı dik durmayı başardılar ve bu şekilde gençlerle birlikte ilim ve teknolojide bir ilerleme kaydettiler. Biz direnişçi milletler kendi yeteneklerimizi kullanarak ve sağlam irademize dayanarak sorunları çözebiliriz.”

Rusya Rodina Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi Fedor Viladimiroviç

“Bugünkü sloganımız geleceği olmayan emperyalizme ve teröre karşıdır. Emperyalizmin saldırganlığa karşı her zaman gençlik daha duyarlıdır. Herkesten önce atılırlar ve mutlaka kazanırlar. Ulusal özgürlüğümüzü ulusal çıkarlarımızı korumak için ve kesin zafere ulaşmak için direnmeliyiz. Türkiye de bugün asil bir savaş veriyor. Bu salondaki tüm ülkeler aynı yüce dirilişi göstermektedirler. Zafer kesinlikle bizim olacak. Amerika’nın dünyayı nazi kampına dönüştürme gayesi yok edilecek. Eşitliğe, kardeşliğe sahip bir dünya yaratacağız.

 

Güney İsviçre Komünist Partisi Temsilcisi-WAYU  Yönetim Kurulu Üyesi Maximilliano Arif Ay:  İsviçre’nin yeni sömürgeci pratiklerden uzak ilişkilerde bulunmasını istiyoruz. Partimiz İsviçre’nin emperyalist pratiklerden uzaklaşmasını ve böylece yeni ortaya çıkan gerçekliklere açılmasını ve olası arabulucuğunu arttırması yönündedir. Dolayısıyla görüşümüz çok kutuplu bir dünyadır. Ve bu emperyalizmi yenmek için ihtiyacımız olan şeydir.

oncugenclik.org.tr, 19.3.2018