Ana Sayfa Haberler Öncü Gençlik İstanbul “Seçimler ve Öncü Parti” Eğitiminde Buluştu

Öncü Gençlik İstanbul “Seçimler ve Öncü Parti” Eğitiminde Buluştu

246

Vatan Partisi Öncü Gençlik İstanbul seçim hazırlıklarına başladı. İstanbul İl Örgütü kadroları, Vatan Partisi MYK Üyesi ve Merkez Eğitim Bürosu Başkanı Osman Bilge Kuruca’nın konuşmacı olduğu “Seçimler ve Öncü Parti” eğitiminde bir araya geldi.

2023 seçimlerine giderken Türkiye’nin içine girdiği devrimci süreçten bahseden Kuruca, Vatan Partisi’nin önümüzdeki süreçteki rolünü anlattı. 

‘SİSTEM İKİ DUVARA SIKIŞTI’

“Sistem iki duvara dayanıyor. Bir duvar HÜDAPAR’la birleşiyor, diğer duvar  PKK’yla birleşiyor. Bu büyük ittifak bloklarına HÜDAPAR ve PKK’nın eklemlenmesi, ABD’nin bir kaos planı içinde olduğunu gösteriyor. Bu, AK Parti de kazansa Altılı Masa da kazansa böyle gerçekleşecek bir strateji. Türkiye’de bir iç savaş senaryosunun kendileri açısından öncelikli bir senaryo olduğu anlaşılıyor. Rand Corporation raporu da bunu gösteriyordu. Dolayısıyla 15 Mayıs’ta Türkiye’nin sorunları hafiflemeyecek, daha da ağırlaşacak. Belki de daha büyük devrimci kitle hareketlerine sahne olabilecek çok özel bir döneme gireceğiz.”

Kuruca, verdiği eğitimde günümüzde devrimci süreç için gereken koşulları şöyle açıkladı:

“Birincisi sistemin içinde çözümün olmamasıdır. İkincisi emperyalizm ile çelişmelerin siyasi düzlemden askeri bir düzleme çıkmasıdır. Üçüncüsü devletin devletsizleştirilmeye karşı mücadele etmeye başlamasıdır ve öncü bir kuvvet olarak tarih sahnesine çıkmasıdır. Dördüncüsü öncü partinin devrim yapmadan önce toplumu dönüştürmeye başlaması olayının yaşanmasıdır. Beşincisi devrimin tarihsel olarak dayanacağı kitle temelinin yani maddi kuvvetinin ortaya çıkmasıdır.”

‘ARKAMIZDA TÜRK DEVRİMİ ÖRNEĞİ VAR’

“Türk devrimleri, dünya devrimleri bize böyle bir devrimci dönemden sonra devrimin gerçekleştiğini gösteriyor. Tarih içerisinde bunun sağlamasını yapıp Türk devrimi örneğine bakabiliriz. Yakın yüzyıl içinde üç tane devrim var. 1876 devrimi, 1908 devrimi, 1923 devrimi. Bu devrimlerin pratiğine baktığımız zaman bugün yaşadığımız olayların aslında devrimci sonuçları verebileceğini kestirebiliriz. Bu üç devrimin de bizim yaşadığımız sürece çok benzediğini görüyoruz. Bu aslında Türk devrimlerinin ortak bir karakteri. Sistem çıkmaza girdiği zaman devrimci bir program parlıyor. Bu devrimci programı parlatan bir öncü parti var. Bu öncü parti, iktidar olmadan önce toplumu dönüştürmeye başlıyor.”

“Sistemin bir çıkmazda olduğunu bugün de görüyoruz. Emperyalizmle çelişme, siyasi düzlemden silahlı düzleme çıktı. Bugün devletsizliğe karşı devletin öncü bir rolü var. Öncü parti, Vatan Partisi, daha iktidar olmadan önce toplumumuzu dönüştürmeye ve  programını uygulatmaya başladı. Yine öncü parti devrimin maddi kuvvetini de üreticilerin cephesi Üreticilerin Milli Hükümeti olarak tespit etti. Tarihte devrimlerimizin yarattığı tecrübe ve teorik sonuç Türkiye’nin bir devrim döneminde olduğunu gösteriyor.”

Merkez Eğitim Bürosu Başkanı Osman Bilge Kuruca, eğitimin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı. Türk ve dünya devrim tarihinden örneklerle açıkladığı süreç için kadrolara hazır olma vurgusu yaptı. Kuruca, “Kendi tarihimizde de olduğu gibi en önemli mesele partimizin devrimci sürece hazır olmasıdır. Vatan Partisi bütün üye ve yöneticileriyle devrimci sürece uygun kadrolar olmalıdır.”