Ana Sayfa Haberler Öncü Gençlik Rusya’da

Öncü Gençlik Rusya’da

341

Vatan Partisi Öncü Gençlik, Rusya Federasyonu Bilim ve Yükseköğretim Bakanlığı’nın düzenlediği gençlik programına katılmak üzere Rusya’ya gitti. Rusya’nın başkenti Moskova’da “Rusya-Türkiye Gençlik İşbirliği: Yeni Ufuklar” başlığıyla, 20-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte, Rusya ve Türkiye’den önder gençler bir araya gelecek. Türk-Rus stratejik işbirliğinin gençlik düzeyinde geliştirilmesine yönelik olarak Eğitim ve Bilim, Uluslararası İlişkiler, Yeni Medya, Tarım Girişimciliği, Gönüllülük, Spor, Gençlik Turizmi gündemleri ele alınacak.

‘YENİ UFUKLAR’

Etkinliğin duyuru metninde Türkiye ve Rusya’nın beş yüz yılı aşan tarihi ilişkisi vurgulandı ve iki ülkenin stratejik alanlarda yürüttüğü ortak projelere dikkat çekildi. Ayrıca, Rusya’dan Türkiye’ye uzanan TürkAkım doğal gaz boru hattı ve Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali’nin yarattığı verimli ilişkiler örnek gösterildi. Etkinliğin, iki ülke arasındaki dostluğu ve işbirliğini tecrübe paylaşımıyla güçlendirmek için Türk ve Rus gençliğinin önünde “Yeni Ufuklar”ın olduğu belirtildi.

RUS DEVLET YETKİLİLERİ KATILACAK

Altı gün sürecek programda, gençlik forumları ve takım çalışmalarının yanında, Rusya Federal kurumlarından yetkililerin de programa katılacağı kaydedildi. Rusya Bilim ve Yükseköğretim Bakanlığı Gençlik Politikaları ve Eğitim Faaliyetleri Direktörü Aleksandr Vedekhin, Türkiye’nin Rusya Büyükeçiliği yetkilileri, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federal Gençlik Bakanlığı, Rusya Ulusal Gençlik Konseyi ve Alexander Gorçakov Kamu Diplomasisi Fonu yetkilileri ile Rus Evi Ankara Başkanı Aleksandr Sotniçenko gibi Rusya’nın önde gelen birçok devlet üniversitesi ve akademik kuruluşundan konuşmacılar olacağı aktarıldı.

TEK GENÇLİK ÖRGÜTÜ ÖNCÜ GENÇLİK

Rus ve Türk öğrencilerin, akademik temsilcilerin ve ilgili alanlarda uzman kişilerin katıldığı programda, Türkiye’den siyasi gençlik örgütü olarak yalnızca Öncü Gençlik’in olacağı bildirildi. Moskova’ya giden heyette yer alan Öncü Gençlik Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Yunus Emre Özgün ile Öncü Gençlik KKTC Temsilcisi Oğulcan Soysal’ın Vatan Partisi adına, Türkiye ve KKTC’de yaşayan Türk gençliğini temsil edeceği kaydedildi. Programın sonunda Türk-Rus gençliğinin işbirliğini teşvik edip ilerletmek için bir eylem planı belirleneceği belirtildi.